W przyszłym tygodniu Urząd Miejski złoży zamówienie na zakup odkurzacza do zbierania psich odchodów, który nadaje się też do sprzątania niedopałków papierosów, śmieci i opadłych liści.

Wydział Ochrony Środowiska wybrał już odkurzacz komunalny, który ma pojemność 520 l, jest wyposażony w dwusuwowy silnik o mocy 3 KM. Do obsługi przez jednego operatora, może też współpracować z kosiarką samojezdną, traktorkiem i quadem.

- Ma zdecydowanie większą pojemność i moc niż dwa inne modele dostępne na rynku (noszony na plecach i ciągnięty na kółkach), co ułatwi sprzątanie - informuje Aneta Klimek, rzecznik UM. - Kosztuje 14.785 zł. 10 tys. zł z budżetu miasta przeznaczyła uchwałą Rada Miejska, pozostałe pieniądze są wygospodarowane z budżetu Wydziału Ochrony Środowiska.

Urządzenie będzie własnością miasta, obsługiwane przez pracowników Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej. W ramach zakupu, czterech pracowników ZDiZM zostanie przeszkolonych przez producenta z obsługi odkurzacza.

- Odkurzacz może być użyczany spółdzielni mieszkaniowej, administratorom i zarządcom nieruchomości - dodaje rzeczniczka.