4-letnia Zuzia Dębska od urodzenia walczy z nieuleczalną chorobą. Cierpi na mukowiscydozę, która systematycznie wyniszcza jej organizm i powoduje włóknienie narządów. Choroba atakuje organy, które produkują śluz: płuca, wątrobę, trzustkę i prowadzi do ich uszkodzenia.

- Chorzy skazani są na przedwczesną śmierć. Blisko 40% dożywa dorosłości. U nas średnia wieku takich osób to 20 lat, ale za granicą 40 - mówi pani Agata, mama Zuzi.

Do leczenia dziewczynki potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który udało się kupić dzięki pomocy pabianiczan. Mała dostała kamizelkę, która pomaga jej odkrztuszać zalegający w płucach śluz.

Niestety, wydatki na leczenie są ogromne.

- Bardzo dużo wydajemy na wizyty u lekarzy. Czasem jest to raz w miesiącu, ale jak Zuzia choruje, to jeździmy na kontrole nawet 2 razy w tygodniu - dodaje kobieta.

Rodzice Zuzi nieustannie szukają pieniędzy na leki, odżywki, witaminy.

- Same witaminy kosztują 200 zł miesięcznie. Do tego dochodzą odżywki i leki wzmacniające odporność. Wydajemy na nie blisko 1.500 złotych miesięcznie - dodaje.

Zuzia musi być na wysokokalorycznej diecie, co też kosztuje.

Pieniądze, które rodzina otrzymuje z 1% podatku, są dla Dębskich ratunkiem.

- W 2012 roku przekazano dla Zuzi 16.000 zł. Z tego 7.000 zł od pabianiczan. W ubiegłym roku było 12.000 zł - mówi pani Agata. - Te pieniądze nam wystarczają. Staramy się zachęcić do przekazywania 1% na córkę, bo bez tego nie podołamy finansowo.

Pomóc pabianiczanom można, rozliczając się z fiskusem. Potrzebna jest każda złotówka.

 

1% dla Zuzi

Rozliczając się możemy przeznaczyć 1 procent podatku na leczenie i rehabilitację Zuzi.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą

Nr KRS 0000064892

koniecznie z dopiskiem dla Zuzanny Dębskiej

 

Wszyscy, którzy chcą pomóc Zuzi, mogą też kierować swoje wsparcie na konto 49 1020 3466 0000 9302 0002 3473 koniecznie z dopiskiem Zuzanna Dębska w tytule wpłaty.