Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic wciąż walczy o każdą złotówkę na zrealizowanie swojego pomysłu. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

- Akcja zrodziła się w naszych głowach, gdy dyskutowaliśmy nad uczczeniem przyszłorocznej 80. rocznicy likwidacji pabianickiego getta – mówi Michał Beda, prezes TMDP. - Powstał wtedy pomysł zaprojektowania płyt, które - umieszczone w chodniku ulicy Warszawskiej - informować będą przechodniów o wejściu na teren okupacyjnej dzielnicy żydowskiej.

Tablice, o wymiarach 100x50 centymetrów, miałyby znaleźć się po każdej stronie jezdni, na obu krańcach dawnego getta. Koszt czterech takich płyt to około 7 tysięcy złotych.

- Od samego początku pragnęliśmy, aby każdy pabianiczanin i pabianiczanka, jak również każdy kto interesuje się dziejami pabianickiej społeczności żydowskiej, mógł sam ją uhonorować i dorzucić swoją cegiełkę do oznaczenia miejsca, gdzie zmuszona była mieszkać przed wywiezieniem z miasta – dodaje prezes stowarzyszenia.

Internetowa zbiórka (link TUTAJ) kończy się w tym tygodniu. Na jej koncie jest nieco ponad 5 tys. złotych. To wciąż za mało.