Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się w ogólnopolską akcję "Paczka dla Ukrainy" na rzecz potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy oraz uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszych parafiach i w domach prywatnych na terenie archidiecezji łódzkiej.

- Zachęcamy, by w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów przygotować paczkę dla ukraińskiej rodziny, wypełnioną ściśle określonymi produktami, które zapakowane zostaną w wytrzymały i zamykany karton – apeluje arc. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Przygotowaną paczkę przynosimy do swojej parafii, najbliższego kościoła lub bezpośrednio do magazynu Caritas w Łodzi przy ul. Wólczańskiej 108. Zgromadzone w parafiach paczki zagospodarowane zostaną na potrzeby Ukraińców przebywających na terenie parafii, pozostałe przekazane zostaną do Caritas, a stąd trafią do uchodźców, którzy przychodzą codziennie po pomoc do Caritas. Część paczek wyjedzie zorganizowanymi transportami na Ukrainę.
Paczkę trzeba przygotować według określonych zasad.

- Do wytrzymałego i zamykanego pudełka kartonowego o orientacyjnych wymiarach maksymalnych: 41 cm x 38 cm x 64 cm, wkładamy produkty żywnościowe, produkty dla dzieci oraz artykuły chemiczne i kosmetyczne. Wielkość pudełka możemy porównać do kartonu po bananach. Waga nie może przekroczyć 18 kilogramów – wyjaśnia Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej. - Paczka musi być kompletna i gotowa do przekazania rodzinie, bo nie będzie uzupełniana. Powinna zawierać list w języku ukraińskim i być oznakowana naklejką.
 

Co powinno się znaleźć w paczce:

Żywność: makaron, ryż/kasza, cukier, konserwy/puszki mięsne/pasztet, herbata, pieczywo chrupkie, mleko UHT, zupy Instant, owsianki instant, orzechy/bakalie, batony energetyczne  lub owsiane, paluszki, krakersy, dania gotowe o długim terminie.

Produkty dla dzieci: kaszki dla dzieci, słoiczki dla dzieci, soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym), musy owocowe, biszkopty, szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci.

Artykuły chemiczne i kosmetyki: papier toaletowy, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżone, podpaski, mydło w kostce, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, plastry z opatrunkiem do cięcia, woda utleniona, grzebień/szczotka do włosów, żel antybakteryjny, świeca, zapałki, środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom.