Rodzice maluchów z Przedszkola Miejskiego nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi, wyprawiają dzieci do placówki, ubierając je na „cebulkę”. Powód? W salach w przedszkolu jest bardzo zimno.

- Panie próbują podgrzewać pomieszczenia przy użyciu „farelek”. W salach jest po 17 stopni, a w łazienkach to nawet temperatura sięga 14 – zgłasza tata jednego z przedszkolaków.

Dyrektor „szesnastki”, Beata Adasiak potwierdza, że sytuacja z ogrzewaniem placówki jest poważna. A ona sama niejednokrotnie interweniowała w tej sprawie w Siemensie, odpowiedzialnym za termomodernizację obiektu i zarządzanie nim.

- Zgodnie z umową temperatura nie powinna być niższa niż 20 stopni –mówi pani dyrektor.

Przedszkolaki marzną już od końca listopada. Gdy na zewnątrz łapie mróz, w salach jest jeszcze zimniej. Dyrekcja i wychowawcy robią, co mogą by nie poprzeziębiać dzieci.

- Nie mogę powiedzieć, że Siemens nic nie robi. Przyjmują moje zgłoszenia, przysyłają tu specjalistów i szukają przyczyny, ale – jak dotąd – bezskutecznie – dodaje dyrektorka.

Dziś (poniedziałek) również w przedszkolu odbyły się oględziny. Możliwe, że fachowcy odkryli właśnie źródło problemów. Wezwany hydraulik ma zająć się prawdopodobną przyczyną awarii.

Wszyscy liczą, że tym razem wreszcie przyniesie to efekt.

- Rada Rodziców przygotowuje pismo do prezydenta z prośbą o interwencję, bo już bezradni jesteśmy, a dzieci nam chorują – przyznaje rodzic.

Władze miasta o występującym problemie wiedzą od dyrekcji. Czy podjęły interwencję?

- Interwencja w sprawie ogrzewania była w Siemensie dzisiaj, przed godziną ósmą. Skierowali instalatorów, którzy sprawdzili na miejscu PM 16 i SP 3, co było przyczyną awarii - odpowiada Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Przypomnijmy, że współpraca miasta z Siemensem ma charakter partnerstwa publiczno-prywatnego. A w jej ramach partner zobowiązany jest do utrzymania w sprawności elementów systemu zdalnego monitorowania i zarządzania energią przez cały okres obowiązywania umowy, czyli przez 15 lat od zakończenia prac termomodernizacyjnych w tych placówkach.

Zobacz:Generalny remont za miliony

- Siemens zarządza energią i steruje dostarczaniem ciepła do jednostek.  Jest rozliczany z tego jaki efekt energetyczny zostanie osiągnięty, założony w umowie - wyjaśnia rzeczniczka ratusza.