W sierpniu powinna rozpocząć się budowa chodników i ścieżek rowerowych na ulicy Nawrockiego – od Grota-Roweckiego do Warszawskiej.

- Zaczniemy prace od skrzyżowana i będziemy przesuwać się w kierunku Warszawskiej – tłumaczy starosta Krzysztof Habura.

Chodniki z kostki będą układane po obu stronach Nawrockiego. Droga rowerowa z asfaltu powstanie po stronie zachodniej i pobiegnie obok punktu Tunana, cukierni Coffee House i wzdłuż Szkoły Podstawowej nr 17.

Starostwo na tę inwestycję przeznacza 350.000 zł.

- Prace zakończą się na przełomie września i października. Zrobimy tyle, na ile wystarczy nam pieniędzy. To co zostanie, skończymy w przyszłym roku - obiecuje starosta.

Na Grota-Roweckiego po obu stronach wytyczona zostanie droga rowerowa. Pojedziemy nią jeszcze w tym roku.

- Jako środowisko rowerowe konsultowaliśmy projekt przygotowany przez Starostwo. Dzięki tej współpracy powstanie dobrze przygotowana droga dla rowerów – cieszy się Arek Jaksa, zapalony rowerzysta i radny powiatowy. - W konsultacjach uczestniczyły środowiska rowerowe skupione na portalu fb Rowerowe Pabianice. 

Wykorzystany zostanie istniejący już dwukolorowy chodnik z kostki. Wiaty przystankowe mają być przesunięte bliżej zatok, a rowerzyści pojadą za nimi.

- Powstanie pierwsza w mieście śluza dla rowerów przy ulicy Bugaj w kierunku jazdy do Kilińskiego. Dzięki niej rowerzyści będą mogli ruszyć jako pierwsi. To dla ich bezpieczeństwa – wyjaśnia Jaksa. - Śluza pozwoli też na bezpieczne skręcanie rowerem na skrzyżowaniu w lewo, co teraz jest wręcz niemożliwe.

Lekko przebudowana zostanie sygnalizacja i pojawi się bezpieczny przejazd drogą rowerową przez przejście dla pieszych przy lodziarni. Od ulicy Bugaj do Kilińskiego pojedziemy jezdnią, na której zostaną wymalowane rowery. W przyszłym roku chodniki na tym odcinku zostaną podzielone między pieszych i rowerzystów.

Koszt urządzenia drogi rowerowej po obu stronach Roweckiego to 110.000 zł. Stacja obsługi rowerów, gdzie naprawimy, wyczyścimy i napompujemy rower, stanie przy Narcyza Gryzla. Będzie zadaszona.

- To był pomysł radnego Łukasza Stencla – przypomniał Habura. - Jesienią wygodnie pojedziemy Grota nową drogą rowerową.