Zakończyła się trwająca ponad 3 lata modernizacja linii tramwajowej. Jazdy testowe odbyły się w miniony wtorek (27 czerwca). Pisaliśmy o tym TUTAJ. Od najbliższej soboty ruszy linia 41, którą przejedziemy, jak dawniej, od pl. Niepodległości do pętli tramwajowej przy ul. Wiejskiej i z powrotem.

Połowa kursów linii 41 będzie obsługiwana tramwajami niskopodłogowymi. Kursy te będą oznaczone w rozkładzie jazdy. Wieczorne zjazdy do zajezdni do odwołania będą realizowane do zajezdni Telefoniczna, zamiast do zajezdni Chocianowice, która jest w trakcie przebudowy. Rozkład jazdy można sprawdzić TUTAJ.

Na stałe trasy wrócą autobusy linii 3, 4, 6, 262, 265, N4B, D, T,  z kolei autobusy linii 260 pojadą nową trasą, przez ul. Lutomierską i Zamkową.

Od 1 lipca nastąpią także drobne korekty rozkładów jazdy linii 1, 2, 7, 261 i 263 w zakresie czasów przejazdów.

Autobusy linii 260, 262, N4B oraz kursy linii 265 do Dworca PKP nie będą zatrzymywały się na przystanku Kilińskiego / Zamkowa. Autobusy ustawią się na ul. Kilińskiego od razu na pasie do lewoskrętu i następnie zatrzymają się na nowym przystanku Zamkowa / św. Jana.

Zmiany na poszczególnych liniach:

1, 2, 261, 263:

korekty czasów przejazdów do 2 minut, likwidacja kursów wyjazdowych linii nr 2 z zajezdni MZK do Waltera-Jankego w dni powszednie o 5:59 (w zamian kurs linii 260) i 6:51.

Linia 3:

powrót na stałą trasę w kierunku Dworca PKP: z Sikorskiego bez zmian do ul. Konstantynowskiej, następnie ulicami Warszawską, Szewską, Skargi do 20 Stycznia i dalej jak dotychczas. W kierunku przeciwnym (do Sikorskiego) trasa bez zmian, ale autobusy będą zatrzymywały się na nowym przystanku Warszawska / Kapliczna, zamiast na wyznaczonym tymczasowo przystanku Konstantynowska.

Linie 4, 6 - powrót na stałą trasę:

z Waltera-Jankego bez zmian do ul. 3 Maja, dalej ulicami: Warszawską, Zamkową do Kilińskiego i następnie dotychczasowymi trasami,

z 15. Pułku Piechoty Wilków i Karolewa bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicami: Zamkową, Warszawską, Szewską, Skargi do 20 Stycznia i dalej jak dotychczas.

W centrum, w kierunku Waltera-Jankego autobusy będą zatrzymywały się, jak dotychczas, na przystanku Kilińskiego / Zamkowa oraz dodatkowo na przystanku Zamkowa / Kilińskiego.

Nastąpią korekty godzin odjazdów i czasów przejazdów.

Linia 7:

autobusy na stałą trasę wróciły od 24 czerwca: z Waltera-Jankego bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicą Zamkową do Piłsudskiego, w stronę przeciwną bez zmian.

Od 1 lipca, z uwagi na sezon wakacyjny, zmniejszona zostanie liczba kursów linii 7.

W kierunku Górki Pabianickiej autobusy wrócą na stałą trasę (od ul. Kilińskiego ulicą Zamkową do ul. Łaskiej), natomiast w relacji powrotnej do Waltera-Jankego wyznaczono nową stałą trasę ulicami Lutomierską i Zamkową do Kilińskiego, zamiast Partyzancką i św. Jana. Dzięki temu, linia 260 będzie obsługiwała ulicę Zamkową (na odcinku od Kilińskiego do Lutomierskiej) w dwóch kierunkach, a nie jednym – jak przed przebudową.

Uruchomiony zostanie nowy przystanek na żądanie Lutomierska / Partyzancka, na wysokości posesji Lutomierska 34, który dla linii 260 zastąpi dotychczasowy przystanek Partyzancka / Lutomierska.

Zostaną uruchomione dodatkowe kursy w dni powszednie na miejskim odcinku trasy – o godz. 5:58 i 13:22 od zajezdni MZK do Waltera-Jankego.

Linia 262:

Autobusy linii 262 wracają na stałą trasę: z Waltera-Jankego bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicą Zamkową do ul. Łaskiej i następnie dotychczasową trasą do Kudrowic. Analogiczna trasa będzie obowiązywać w kierunku powrotnym.

Nastąpią drobne korekty godzin odjazdów i czasów przejazdów.

Linia 265:

autobusy wracają na stałą trasę w kursach do Dworca PKP: z Pawlikowic bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicami: Zamkową, Łaską do Dworca PKP i analogiczną trasą w kierunku przeciwnym. Od 24 czerwca nastąpił również powrót na stałą trasę w kursach do Piłsudskiego (przez ul. Zamkową zamiast św. Rocha).

Nastąpią drobne korekty godzin odjazdów i czasów przejazdów. W dni robocze kursy z Pawlikowic będą wykonywane do Sikorskiego lub Dworca PKP (oznaczone w rozkładzie literą D). Kursy sobotnie będą bez zmian wykonywane do Piłsudskiego, a niedzielne do Dworca PKP.

Linia D - powrót na stałą trasę:

z Sikorskiego ulicami: Partyzancką, Konstantynowską, Warszawską, Zamkową, Łaską i dalej bez zmian do Łasku, analogiczna trasa w kierunku przeciwnym,

kursy weekendowe: z Waltera-Jankego bez zmian do ul. 3 Maja, dalej ulicami: Warszawską (z powrotem Warszawska – Szewska – Skargi), Zamkową, Łaską i dalej bez zmian do Łasku.

Ze względu na prowadzoną przez kierowców sprzedaż biletów, autobusy linii D będą zatrzymywać się na wyodrębnionych przystankach w zatokach, poza pasem autobusowo-tramwajowym, aby nie blokować przejazdu tramwaju (odjazdy w kierunku Łasku: Zamkowa / zamek, Zamkowa / Okulickiego, Zamkowa / Staszewskiego – przy SP5). Wyjątkiem będzie przystanek Warszawska / Kapliczna dla weekendowych kursów linii D – w tym przypadku obowiązuje postój na przystanku autobusowo-tramwajowym.

Linia N4B:

autobusy wracają na stałą trasę: z Łodzi bez zmian do ul. Grota-Roweckiego, dalej ulicami: Kilińskiego, Zamkową, Konopnickiej, Moniuszki, Wiejską i Łaską do Dworca PKP, analogiczną trasą w kierunku powrotnym.

Linia T - powrót na stałą trasę:

z Dworca PKP bez zmian do ul. Wiejskiej, dalej ulicami: Moniuszki, Konopnickiej, Zamkową, Warszawską do Rzgowskiej i następnie dotychczasowymi trasami do Rzgowa i Guzewa,

z Guzewa i Rzgowa bez zmian do ul. Rzgowskiej, dalej ulicami: Warszawską, Zamkową, Łaską do Dworca PKP.

Przystanek Konopnickiej / Zamkowa został zlikwidowany, autobusy linii T teraz będą zatrzymywały się na przystanku Zamkowa / Konopnickiej. W centrum autobusy nie będą odjeżdżały z przystanku Zamkowa / Kościuszki (jak przed remontem), lecz z przystanków Zamkowa / Narutowicza i Zamkowa / Kilińskiego. Przystanek Warszawska / Nawrockiego od 1 lipca będzie przeniesiony na wysokość Szkoły Podstawowej nr 17. Zlikwidowane zostaną również tymczasowe przystanki autobusowe Warszawska / Tkaniny Techniczne.

Zmieni się charakter przystanków Rzgów Tuszyńska / CH Ptak (w obydwu kierunkach) – ze stałych w warunkowe (na żądanie).

Nastąpią nieznaczne korekty godzin odjazdów i czasów przejazdu.

Busy i PKS:

Autobusy PKS Bełchatów oraz busy w kierunku Bełchatowa wrócą na trasę przez ul. Traugutta i Zamkową, z postojem na przystanku Zamkowa / Kościuszki (zamiast Kilińskiego / SDH).

Na przystanku Zamkowa / Kościuszki zatrzymają się również busy „3” w kierunku Konstantynowa Łódzkiego.

Busy do miejscowości Konin odjadą z przystanku Zamkowa / Okulickiego, natomiast busy do Lutomierska będą ruszały z przystanku Zamkowa / Staszewskiego (zatoka autobusowa przy Szkole Podstawowej nr 5).