Czesław Czajka od 60 lat działał w Ochotniczej Straży Pożarnej. Przez te wszystkie lata otrzymał wiele odznaczeń i medali m.in. medal honorowy im. Bolesława Chomicza. Był członkiem honorowym i wieloletnim członkiem zarządu OSP Pabianice.

W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, która pożegnała go we wzruszającej mowie.

- Już nigdy nie usłyszymy Twoich żartów, wspomnień i ciekawych historii. Kochałeś ludzi, świat i życie. Kochałeś też straż. Nie można tego pominąć mówiąc o Tobie. Straż była Twoim drugim domem.

Wśród uczestników uroczystości było wielu kolegów i koleżanek z Ochotniczych Straży Pożarnych i z Państwowej Straży Pożarnej. Byli też młodzi druhowie-ochotnicy, którzy działają w drużynach młodzieżowych.

- Działał na rzecz najmłodszych. Był zaangażowany w szerzenie wiedzy o pożarnictwie. Był naszym przyjacielem i kolegą. Zapamiętamy go jako człowieka wielkiej wiary – – mówi Jerzy Sobierajski, prezes honorowy OSP Pabianice.

Zasłużonego druha-ochotnika pożegnał ks. Jerzy Rzepkowski, kapelan pabianickich strażaków. Wśród zgromadzonych byli również przedstawiciele władz miasta i powiatu.

Czesław Czajka otrzymał pośmiertnie odznakę honorową zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej przyznawaną przez Zarząd OSP Województwa Łódzkiego. Akt nadania podpisał Jan Ryś, prezes zarządu. Odznakę wręczył Roman Figiel, członek zarządu. Ostatni raz dla druha Czesława zagrała Orkiestra Dęta z Górki Pabianickiej.

Pożegnano go z honorami, przy dźwięku syren wyjących ze strażackich wozów.

Druh Czesław Czajka zmarł nagle 2 lutego. Miał 74 lata.