- Mam informację od wykonawcy przebudowy drogi przy Ikei, że przerwa w ruchu tramwajowym na trasie Pabianice-Łódź nastąpi 15 kwietnia – mówi Renata Borkowska-Kubiak, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.
Zostaną położone dwa nowe tory tramwajowe: wschodni będzie miał 1.740 m długości, a zachodni o 10 metrów mniej. Przy Ikei zostanie zbudowane rondo dla samochodów i pętla tramwajowa - 454 metry. Żeby tramwaje mogły wygodnie tutaj jeździć, zostanie zrobionych 12 rozjazdów i 58-metrowy tor do zajezdni. W sumie trzeba będzie ustawić 8 nowych przystanków tramwajowych. Żeby zamontować nową trakcję, zostanie ustawionych 101 słupów montażowych i pociągniętych 4,23 kilometrów trakcji.
- Na ten czas tramwaje będą jeździć tylko po Pabianicach od pętli przy Łaskiej do Dużego Skrętu – wyjaśnia prezydent Zbigniew Dychto. - Do Łodzi pasażerowie będą wożeni autobusami.
Budowa nowej trakcji tramwajowej ma kosztować 4.168.740 zł, a roboty torowe będą kosztowały 9.929.999 zł.
ZDiT w Łodzi przewiduje, że tramwaje wrócą na swoją trasę dopiero na przełomie maja i czerwca. Będą dojeżdżać do nowej pętli przy Ikei.