Po roku przerwy w pabianickich kościołach odbędzie się pierwsza komunia święta. Zacznie się 8 maja. 
 
Rok temu nie było komunii w województwie łódzkim. Było to związane z reformą, która wprowadzała obowiązek szkolny od szóstego roku życia. Kościół zdecydował, że komunia będzie odbywała się w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Wcześniej była w drugiej. Dlatego rok temu był pusty rocznik i komunie nie odbyły się. W tym roku wszystko wraca do normy. 
 
- Przygotowuję do tego wielkiego dnia setkę dzieci – mówi Tadeusz Gęs, katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 3. - To duży obowiązek. Dzieci tradycyjnie zaliczają modlitwy, uczą się pieśni i chodzą na próby. Najważniejsze jest jednak uświadomienie ich tak, aby rozumieli, po co to wszystko. 
 
W Pabianicach komunie zaczną się w najbliższą niedzielę. Na początek pójdzie 109 dzieci z parafii Najświętszej Marii Panny i 72 z parafii świętego Floriana. 15 maja odbędą się komunie w parafii św. Maksymiliana Kolbego i w Trójcy Przenajświętszej. 
 
- Mamy 97 dzieci. Komunia już niedługo, więc wszystko jest teraz dopinane na ostatni guzik – mówi ks. Ryszard Stanek, proboszcz parafii św. Maksymiliana.
 
- My mamy 42 dzieci. Komunia w naszej parafii co roku odbywa się w trzecią niedzielę miesiąca – informuje ks. Witold Lubaniak z parafii Trójcy Przenajświętszej. 
 
Komunie w Pabianicach potrwają do 29 maja. Na koniec pójdą dzieci z parafii Bożego Miłosierdzia. 
 
Teraz dzieci jest wyjątkowo dużo, a każde z nich potrzebuje ubrania i butów. Poza tym hurtowo zamawiane były książeczki do nabożeństwa, różańce, pamiątki pierwszej komunii. Zarobią również fotografowie, kamerzyści, właściciele restauracji, kwiaciarnie. 
 
Tegorocznym prezentowym hitem są smartfony. Popularne są też laptopy oraz gry i konsole. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się tablety, aparaty i odtwarzacze MP3. 
 
- Pamiętajmy, żeby prezenty nie przesłoniły dzieciom tego co najważniejsze. Przekazujmy im wartości, które nigdy nie przemijają – apelują księża. 
 
Nadal dzieci na prezenty dostają rowery. Nie cieszą się popularnością zegarki, które jeszcze kilkanaście lat temu robiły furorę. Niewiele dzieci dostanie biżuterię. Tu najpopularniejsze są złote kolczyki dla dziewczynek. 
 
Nie wiadomo, co będzie dalej z komuniami i jakie decyzje podejmie Kościół. Nowe władze wycofały się z reformy i dzieci znów będą uczęszczać do szkół od siódmego roku życia. Skutek będzie taki, że we wrześniu naukę znów rozpocznie niewiele dzieci. W Pabianicach będzie ich o ponad połowę mniej niż w tradycyjnym roczniku i o 2/3 mniej niż w dwóch poprzednich rocznikach. Wszystko wróci do normy dopiero we wrześniu 2017 roku. 
 
Nie wiadomo jednak, czy kościół zdecyduje się na powrót komunii do klasy drugiej, tak jak to było przed szkolnym zamieszaniem. Być może mimo zmian w systemie oświaty komunie będą odbywały się w klasie trzeciej. Będą więc do nich przystępowały nie 8-latki, a 9-latki.