Na organizację tradycyjnych półkolonii nie zdecydował się w tym roku Miejski Ośrodek Kultury. Chodzi nie tylko o limity dotyczące liczby uczestników, ale również o spełnienie pozostałych wytycznych.

W zamian za to w ośrodku zostaną zorganizowane mini półkolonie „Wakacyjna przygoda z kulturą angielską”. Będą to trzy godziny lekcyjne przedzielone przerwami. Dzieci będą w MOK-u do godz. 13.00.

- Dopiero rozpoczęliśmy nabór, więc nie wiemy czy będą chętni. Ma to być zorganizowane zgodnie z wszelkimi wytycznymi sanepidu – informuje Joanna Urbaniak – Woźniak, instruktorka z MOK-u.

Zajęcia mają być prowadzone przez dwóch lektorów ze sceny. Na wielkiej sali widowiskowej ma siedzieć maksymalnie 33 dzieci. W przerwie w trzech grupach będą opuszczać salę i przenosić się do mniejszego pomieszczenia, w którym dostaną herbatę i zjedzą przyniesione przez siebie kanapki.

- Mamy wszędzie płyny do dezynfekcji rąk, po każdym wyjściu z sali elementy, które były dotykane zostaną przetarte – dodaje Joanna Urbaniak – Woźniak. - Wydaje nam się, że sprostamy obostrzeniom.

Zajęcia mają być szczególnie interesujące i zachęcające dzieci i młodzież do nauki w okresie wakacyjnym. W programie jest np. dzień naleśnika, łamańce i gry językowe, czy wspólne oglądanie angielskich filmów. MOK zamierza zorganizować trzy tygodniowe turnusy począwszy od 29 czerwca. Kolejne rozpoczynałyby się 6 lipca i 13 lipca. Koszt tygodniowego pobytu dziecka to 210 złotych.

W tym czasie będzie można również korzystać z indywidualnych warsztatów, które są organizowane przez ośrodek również w ciągu roku szkolnego np. perkusyjnych.

Przeczytaj także: Darmowe zajęcia sportowe w wakacje.

Oferta domów spółdzielczych

W tym roku nie odbędą się tradycyjne półkolonie organizowane przez Pabianicką Spółdzielnię Mieszkaniową. W samym „Baraku” w wakacje przewijało się po 150 dzieci. W tym roku będą tylko warsztaty. Dlaczego?

- Przede wszystkim dlatego, że nie można wychodzić poza teren ośrodka. Dla dzieci pójście do kina, muzeum, czy na świeże powietrze było bardzo ważnym elementem. Nie możemy zamknąć grupy osób na osiem, czy dziewięć godzin w ośrodku – mówi pracownik Domu Kultury „Barak”.

Warsztaty plastyczne będą organizowane w poniedziałki i czwartki, muzyczne – wtorki, środy i piątki, z języka angielskiego – poniedziałki i piątki, teatralne – środy. Podobne harmonogramy przygotowują pozostałe ośrodki kultury podlegające pod Pabianicką Spółdzielnię Mieszkaniową.