Wybory do Sejmu i Senatu zbliżają się wielkimi krokami.

13 października wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Oddać swój głos mogą osoby pełnoletnie, posiadające obywatelstwo polskie, które nie utraciły praw publicznych, albo nie zostały ubezwłasnowolnione. Atmosfera w czasie trwającej kampanii jest dość napięta. Różne sondaże pokazują zróżnicowane wyniki. Ostateczny rozkład sił w polskim parlamencie poznamy za 3 tygodnie.

W dniu wyborów poza domem? Nic straconego!

Głosować możemy również poza miejscem zamieszkania. Jeśli chcemy oddać swój głos, przeprowadzka, czy dłuższy wyjazd nie powinny stanowić problemu. Jeżeli wiemy, że w dniu głosowania będziemy poza Pabianicami, a chcemy wziąć udział w wyborach parlamentarnych, należy udać się do urzędu gminy i postarać się o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dzięki niemu możemy głosować nie tylko w Polsce, ale również za granicą oraz na polskim statku morskim. Takie zaświadczenie możemy pobrać w Pabianicach przy ul. Św. Jana 4 (na parterze) do 11 października. Można również wypełnić formularz na stronie obywatel.gov.pl i poczekać na decyzję.

Innym sposobem, który przyda się osobom, które na dłużej pozostają poza miejscem swojego zameldowania, jest złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców gminy. Wniosek ten możemy znaleźć w Internecie poprzez profil zaufany oraz osobiście w urzędzie gminy.

Istnieje również trzecia z możliwość, w której możemy dopisać się do spisu wyborców. Wniosek możemy składać w urzędzie gminy – tam, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów. Można się o niego starać do 8 października.

Do spisu wyborców w naszym mieście dopisało się dotąd 109 osób. 84 mieszkańców odebrało zaświadczenie o  prawie do głosowania poza Pabianicami.

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością i seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat, mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika.

- Z tej możliwości skorzystało dotąd 55 osób – informuje Aneta Klimek, rzecznik prezydenta. - Zgłoszenia są przyjmowane do 4 października.

W Pabianicach uprawnionych do głosowania jest 51.286 osób.

Podane liczby to aktualny stan na 26 września. Informacje dotyczące wyborów do Sejmu RP i Senatu RP można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej UM https://bip.um.pabianice.pl/ Zmieniła się siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej nr 14, która mieści się w Domu Kultury  Barak PSM przy ul. Brackiej 27 a (wcześniej Dom Kultury Barak przy ul. Grota Roweckiego 18, budynek obok). Mieszkańcy ul. Moniuszki 139, który głosowali wcześniej w siedzibie DPS przy ul. Łaskiej, będą głosować w I LO.

Idziesz na wybory? Podziel się z nami swoją opinią! Weź udział w naszej sondzie: