Zaparkowanie samochodu w okolicach Zespołu Szkół nr 1 graniczy z cudem, o czym wie każdy, kto przejeżdżał ul. Piotra Skargi w okolicach porannego szczytu. Samochody uczniów, nauczycieli i rodziców skutecznie utrudniają przejazd. Sytuacji nie poprawia fakt, że raptem kilkadziesiąt metrów dalej jest Szkoła Podstawowa nr 8, gdzie rodzice również mają problem z zostawieniem samochodu nawet na chwilę, by odprowadzić swoje pociechy do szatni.

- Ulica Piotra Skargi jest zbyt wąska. Duży ruch stwarza zagrożenie dla uczniów. Rodzice, którzy chcą odebrać lub zostawić swoje dzieci ze szkoły, parkują przy chodniku i blokują ruch. Do tego mamy tam stary chodnik z zapadniętymi płytami. Trzeba to uporządkować i naprawić – mówi radny Dariusz Cymerman z Koalicyjnego Klubu Radnych.

Radni napisali do prezydenta z prośbą, aby w tym rejonie wyznaczyć nowe miejsca parkingowe.

- Może jest szansa na zwężenie chodnika przy Zespole Szkół. Myślimy, by wyznaczyć tam parking dla samochodów zaparkowanych ukośnie. To pozwoliłoby zatrzymać się dużo większej liczbie pojazdów i poprawiłoby widoczność kierowców jadących ul. Piotra Skargi – dodaje Cymerman. - W okolicy szkoły jest kilka trawiastych miejsc. Jeśli któryś z nich należy do Urzędu Miejskiego, można by tam wyznaczyć miejsca postojowe.

Radni apelowali też do prezydenta o budowę nowego chodnika na Piotra Skargi – od Kopernika do ul. Bugaj.

Problem jest jeden – "Mechanik" to szkoła podlegająca pod powiat. Aby poprawić sytuację w tej okolicy, niezbędna jest współpraca prezydenta i starosty.

W odpowiedzi na pytanie radnych prezydent obiecał, że wystosuje pismo do Starostwa z prośbą o współpracę i pokrycie części kosztów planowanych robót.

- Rozmowy trwają. Starosta nie podjął jeszcze decyzji – informuje Joanna Kupś, rzecznik starosty.