Funkcjonariusze będą grawerować jednoślady w swojej siedzibie przy ul. Narutowicza 33 w godzinach 8.00-20.00. Ilość miejsc jest ograniczona.

- Przypominamy o wcześniejszym kontakcie z dyżurnym Straży Miejskiej w celu uzgodnienia godziny znakowania - numer tel. 42 22 54 660 lub 986 – mówi Tomasz Makrocki.

Tego dnia osoby, które w swoich rodzinach mają problem alkoholowy będą mogły skorzystać (również w komendzie SM) z pomocy lub porady pracownika Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Już ponad 700 jednośladów w rejestrze

Z roku na rok przybywa chętnych do oznakowania jednośladów. Akcję ropoczęto 5 lat temu. Rocznie zgłaszało się 70-90 osób. W tym roku mają nadzwyczaj dużo pracy.

– W tym roku oznakowaliśmy już ponad 200 jednośladów – informuje Tomasz Makrocki, komendant Straży Miejskiej. – Chętnych ciągle przybywa.

Żeby oznakować rower, trzeba mieć dowód osobisty i wykazać się dowodem zakupu pojazdu. Na miejscu wypełnia się odpowiednie dokumenty.

– Procedura trochę trwa – tłumaczy komendant. – Trzeba nie tylko wygrawerować rejestrację, ale także zrobić zdjęcie i wpisać pojazd do naszej bazy. To zajmuje około 20-30 minut.

W bazie pabianickiej SM zarejestrowanych jest już ponad 700 pojazdów.

– W pierwszych latach znakowaliśmy pojazd specjalnym pisakiem, dziś grawerujemy numer, który zaczyna się od liter EPA…, podobnie jak w rejestracjach samochodów, a dalej jest kolejny numer w naszym rejestrze – tłumaczy komendant Makrocki.

Rowery są coraz droższe, a ich znakowanie to dobry sposób na zabezpieczenie ich przed kradzieżami.

– W latach poprzednich mieliśmy 2-3 przypadki zapytań od policji w sprawie skradzionych pojazdów – ujawnia komendant. – W tym roku nie było żadnego.

Widać, że oznakowany rower to nie jest „smaczny kąsek” dla złodziei jednośladów.