Termomodernizacja ruszyła kilka tygodni temu. Zanim zaczął się remont, trzeba było przenieść wyposażenie z budynku B, który znajduje się na dziedzińcu szkoły, do pomieszczeń w głównej siedzibie placówki. Nie było łatwo. Do przetransportowania było na przykład studio fotograficzne. Największym wyzwaniem była jednak przeprowadzka biblioteki. Pomagali uczniowie.

- Nie wiem, ile zrobiliśmy rundek, przenosząc książki z jednego miejsca w drugie. Było ich dużo i naprawdę ważyły całkiem sporo – mówi Patryk Gąsiorowski, uczeń ZS 3.

W budynku B znajduje się kilka pracowni, w których każdego dnia odbywają się zajęcia. Na czas remontu są zamknięte i wszyscy uczniowie muszą gnieździć się w budynku A.

- Daliśmy radę. Zrobiliśmy sale lekcyjne w miejscach, w których do tej pory powierzchnie były niewykorzystane. Dwie pracownie są na świetlicy. Nasi uczniowie mają również praktyki, co oznacza, że którejś z klas zwykle nie ma w szkole. Za moment odejdą maturzyści, więc spokojnie się mieścimy – zapewnia Agnieszka Kulpińska–Górska, dyrektor ZS 3.

W ramach prac termomodernizacyjnych ściany zewnętrzne i fundamenty budynku B będą docieplone. Fachowcy położą nowy dach, wymienią drzwi i okna oraz założą nową wentylację. Oświetlenie będzie energooszczędne dzięki żarówkom typu LED. Do tego budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, bo w środku będzie winda. Przy okazji pojawi się nowoczesne wyposażenie klas lekcyjnych.

– Wszystko po to, by redukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery oraz zwiększyć oszczędności energii – mówi Krzysztof Habura, starosta powiatowy. – Po oddaniu do użytku zmodernizowanego budynku spodziewamy się znacznie mniejszego zapotrzebowania na energię cieplną oraz energię elektryczną.

W takich luksusach rozpoczną nowy rok szkolny uczniowie nie tylko Zespołu Szkół nr 3, ale również absolwenci podstawówek i ostatnich klas gimnazjów, którzy wybiorą szkołę podczas rekrutacji.

– Nasza szkoła, mimo podwójnego rocznika, jest w stanie przyjąć kilka klas uczniów więcej niż dotychczas. Na pewno nie będzie potrzeby organizowania lekcji do późnych godzin wieczornych. Po prostu będziemy mieli odpowiednią ilość miejsca, żeby wszystkich zmieścić – dodaje dyrektorka.

Koszt termomodernizacji budynku B w Zespole Szkół nr 3 wyniesie 3.100.000 złotych. Z tego z kasy powiatu pójdzie ok. 1.800.000. Pozostałe pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej.