Za nami II tura wyborów w gminach. Do walki o fotel wójta w Dłutowie stanęli Grażyna Maślanka-Olczyk (50 lat) i Michał Kowalczyk (38 lat). O wyborze zadecydowały 84 głosy przewagi. O tyle więcej dostała obecna wójt Maślanka-Olczyk (1.002 głosy).

W gminie Pabianice różnica głosów była nieco większa. Tu na stanowisko wójta ubiegał się Adam Skawiński (38 lat) oraz Marcin Wieczorek (40 lat). Zarówno w pierwszej turze, jak i drugiej prym wiódł Wieczorek. To on będzie rządził gminą przez kolejne 5 lat. W drugiej turze wyborów zagłosowało na niego 1.712 mieszkańców, na Adama Skawińskiego głos oddało 1.431 osób. To pierwsza zmiana w urzędzie przy Torowej od prawie 30 lat. Poprzedni wójt gminy Henryk Gajda zrezygnował z ubiegania się o reelekcję po 28 latach rządzenia gminą.

Zobacz teżDruga tura wyborów w gminie Pabianice. Wieczorek kontra Skawiński. Kim są kandydaci na wójta?

Kim jest nowy wójt w gminie Pabianice?

Marcin Wieczorek ma 40 lat, 180 centymetrów wzrostu i waży 90 kg. Jest urzędnikiem samorządowym. Od 15 lat zatrudniony w Urzędzie Gminy. Ostatnie 8 lat zajmował stanowisko kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Gminy Pabianice, koordynatora zamówień publicznych. Ma wykształcenie wyższe. Ukończył trzy kierunki podyplomowe, które mogą przydać mu się w rządzeniu: administrację samorządu terytorialnego, legislację lokalną i zamówienia publiczne. Razem z żoną Agnieszką i nastoletnimi synami - Wojtkiem i Kubą mieszka w domu jednorodzinnym w Kudrowicach. Ma kotkę o imieniu Dakota i specyficzne hobby - zakłada w domu akwarium z endemicznymi drapieżnikami z afrykańskiego jeziora Malawi.

Jeździ wiekową skodą fabią (2005 rocznik).

Zapytany przez Życie Pabianic przed wyborami o to, dlaczego chce zostać wójtem, kandydat odpowiedział:

„Od kiedy zacząłem pracować w urzędzie, z roku na rok coraz bardziej poznawałem gminę i zacząłem się z nią związywać emocjonalnie. Nie przesadzę, jeśli powiem, że znam jej różne zakamarki lepiej niż wielu z tych, którzy zamieszkują ją od urodzenia”.

Pierwsza decyzja, jaką zamierza podjąć po objęciu władzy w gminie?

- Zmiana struktury organizacyjnej urzędu - ujawnił.