- Nasze doświadczenia z Akademią Orlika spowodowały, że bardzo poważnie myślimy o uruchomieniu klasy o profilu piłkarskim w szkole podstawowej, przy której jest boisko Orlik – mówi wiceprezydent Małgorzata Biegajło.

Akademia Orlika to organizowane przez Bank Zachodni WBK ogólnopolskie bezpłatne szkolenia piłkarskie dla dzieci w wieku 6-8 lat. Obecnie zajęcia w ramach programu odbywają się w halach sportowych udostępnionych przez samorząd, natomiast w miesiącach ciepłych - na boiskach Orlik.

Dla dzieci i rodziców z Pabianic dodatkową atrakcją jest prowadzący zajęcia Wiesław Wraga, przed laty gwiazda Widzewa. Organizuje on nie tylko zajęcia, ale także dodatkowe imprezy, w których biorą udział także zespoły Akademii z innych miast województwa – Łodzi, Konstantynowa i Bełchatowa.  Poza samorządem oraz bankiem w programie bierze udział Ministerstwo Sportu i Turystyki jako patron, oraz Polskie Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy - partner programu.

Organizatorzy przenoszą na nasz grunt najlepsze doświadczenia. W ubiegłym roku odbyły się trzy szkolenia dla trenerów Akademii Orlika z udziałem specjalistów, którzy są współautorami sukcesu klubu FC Barcelona i całej hiszpańskiej piłki, m.in. Joana Vilę Boscha, odkrywcę i wychowawcę wielu gwiazd m.in. Iniesta, Xavi, Puyol, Pique, Pedro i Busquets.

Szkolenie opiera się na założeniu, że w zajęciach z dziećmi 6-8 lat trzeba stawiać przede wszystkim na sportową zabawę i rozwój ruchowy oraz na wyrobienie w nich nawyku systematycznego uprawiania sportu. Bardzo duży nacisk kładzie się także na ważność zasad fair play oraz szacunek dla wysiłku i umiejętności. Absolwenci Akademii Orlika – nawet, jeśli nie zostaną w przyszłości gwiazdami futbolu - zapewne będą znakomitymi, mądrymi kibicami.