- Wszystkie szkoły podstawowe z Pabianic zostaną objęte rządową ofertą darmowego podręcznika dla pierwszo- i drugoklasistów. Dodatkowo miasto otrzyma dotację celową na zakup podręczników i ćwiczeń dla uczniów klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum - informuje Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

To kolejny etap reformy podręcznikowej, którą w ubiegłym roku rozpoczęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort jest odpowiedzialny za przygotowanie i dostarczenie podręcznika do nauczania zintegrowanego. Pozostałe materiały dla pierwszoklasistów oraz wszystkie podręczniki dla starszych uczniów (docelowo do 2017 r. wszystkich uczniów podstawówek i gimnazjów) kupuje samorząd za pieniądze z dotacji celowej.

Na podstawie szacunkowych danych ze szkół, miasto wnioskowało o przekazanie 339.061,39 złotych.

- Wysokość kwoty będzie aktualizowana do 25 sierpnia i dostosowana do liczby uczniów. W puli ogółem jest też dotacja na zakup książek dla uczniów dwóch niepublicznych gimnazjów w mieście (które o to wystąpiły) - dodaje Klimek. - Pieniądze z dotacji już trafiły do szkół, żeby mogły one zamawiać podręczniki.