Pabianiczanie wystartowali w konkursie Cisco IT Essentialis NetRiders Poland 2013. Było ich trzech: Jakub Kłys, Szymon Małowski i Mariusz Chalaczyński. Wszyscy są uczniami technikum informatycznego Zespołu Szkół nr 2.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie, którzy są członkami Akademii Cisco. Jest to internetowy panel edukacyjny stworzony przez amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Cisco, światowego lidera w dziedzinie rozwiązań sieciowych. Aby łatwiej dotrzeć do uczniów, Cisco na całym świecie organizuje kursy. W ramach lekcji on-line firma szkoli specjalistów do obsługi swojego sprzętu. W Polsce 260 szkół realizuje ich program.

Pabianiczanie wystartowali w konkursie po raz pierwszy. Szkolą się bowiem dopiero od tego roku. Przygotowania do zawodów odbywały się w ramach zajęć dodatkowych.

Zakres tematyczny, z jakim musieli się zmierzyć młodzi informatycy, był bardzo szeroki. Obejmował sieć komputerową, systemy operacyjne i szeroko pojęty przekrój wiedzy na temat komputerów.

Rywalizacja odbywała się na dwóch poziomach. Pabianiczanie startowali na podstawowym. Cała trójka zakwalifikowała się do finału. Znaleźli się w gronie 20 najlepszych z całego kraju.

Drugi etap zmagań odbył się w Krakowie. Tam chłopcy musieli zmierzyć się z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi – za pomocą symulatora sieci internetowej.

- To ogromny sukces, bo rywalizowaliśmy z placówkami, które startują w tym konkursie od lat – podkreśla Zdzisław Kaniewski, który przygotowywał uczniów do konkursu.

Tym bardziej cieszy pierwsze miejsce pabianiczanina. Kuba Kłys okazał się być najlepszy w całym kraju.

Kaniewski nie zamierza teraz spocząć na laurach. W tym roku laureaci poziomu podstawowego konkursu nie mają możliwości startu w konkursie międzynarodowym. Dlatego nauczyciel chce pójść o krok dalej.

- Za namową dyrektora chcemy szkolić naszych uczniów na wyższym stopniu. Od września rozpoczniemy Akademię na poziomie akademickim – zapowiada. - Dotąd nie zdarzyło się, żeby na tym poziomie laureaci nie mieli szansy na udział w konkursie międzynarodowym.