Była to już trzecia edycja akcji. Uczestnicy najpierw rejestrowali się na platformie. Potem odliczyli się w Zespole Szkół nr 1. To tutaj British Centre zorganizowało egzamin.

- Mamy umowę z tą szkołą. Oni mogą u nas przeprowadzać akcje promocyjne i egzaminy, korzystać z naszych sal, a dzięki temu nasi uczniowie mają chociażby rabaty w tej szkole – mówi Paweł Szałecki, dyrektor Zespołu Szkół nr 1.

Egzamin pisali pabianiczanie w różnym wieku. Byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe: 8-12 lat, 13-17 lat, powyżej 18 lat. Wszyscy dostali testy, na których podpisywali się z imienia i nazwiska. Najwięcej było młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

- Przyszłam się sprawdzić. Jestem ogólnie taka średnia z angielskiego. Chcę zobaczyć, czy to jest trudne, czy nie – mówiła Dominika Wawrzyniak z LO w Konstantynowie Łódzkim.

- Lubię angielski. Chcę zobaczyć, jak mi pójdzie test, który jest przygotowany przez kogoś innego, niż moja nauczycielka – dodała Justyna Jakóbek z Zespołu Szkół nr 3.

W jednej sali zmieściły się maluchy. Amelia i Zuzanna ze Szkoły Podstawowej nr 5 liczyły na to, że pójdzie im dobrze.

- Mamy same szóstki na klasówkach. Zobaczymy, jak pójdzie, bo ten test piszą zarówno ośmiolatki tak jak my, jak i dwunastolatki – mówiły dziewczynki. - Na pewno będą w nim rzeczy, których jeszcze nie miałyśmy.

- Jesteśmy aktywne w różnych konkursach, więc i tym razem przyszłyśmy – dodały Alicja Wojtczak i Patrycja Gajewska ze Szkoły Podstawowej nr 8. - Mamy nadzieję, że podniesiemy średnią naszego miasta.

Do testu podeszła również Magdalena Bąkowska-Tarnecka, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 1.

- Uważam, że również nauczyciele powinni się od czasu do czasu sprawdzić. Może wyjdzie z tego testu, że mam też jakieś słabe strony w angielskim i muszę nad czymś popracować. Człowiek uczy się całe życie – mówiła.

Wyniki testu poznamy za tydzień. Każdy uczestnik dostanie powiadomienie na skrzynkę e-mailową. Potem będzie musiał się zalogować i sprawdzić, jak mu poszło.

- Podamy ogólny wynik miasta w skali od A1 do C2 – informuje Artur Dziewulski z Britisch Centre.

Kolejna akcja związana z językiem angielskim będzie zorganizowana 26 września w łódzkiej Manufakturze. Ci, którzy się zgłoszą, będą recytowali alfabet. Wybierają się na nią również pabianiczanie.