W tym okresie dzieci mają wolne od szkoły i nie wszystkie przedszkola pełnią wówczas dyżury. Rodzice stają wtedy przed prawdziwym wyzwaniem zapewnienia maluchom wielu emocjonujących rozrywek. Angażujące zabawy na świeżym powietrzu to świetny pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu i dostarczenie dzieciom niezapomnianych przeżyć, bez konieczności wydawania ogromnych kwot pieniężnych. Proste, ale zarazem ciekawe zabawy z dzieckiem na dworze to sposób na wzmocnienie Waszych więzi i sprawienie radości całej rodzinie. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na wakacyjne zabawy z dzieckiem, bez konieczności nadszarpywania domowego budżetu.

Dlaczego warto wyjść z dzieckiem na dwór?

W dobie smartfonów i niezwykle nowoczesnych gier komputerowych coraz rzadziej możemy spotkać na dworze rodziców podejmujących jakąkolwiek aktywność fizyczną lub zabawę na świeżym powietrzu ze swoimi dziećmi. Maluchy swój wolny czas coraz częściej spędzają przed ekranem komputera i telewizora, nie mając tak naprawdę świadomości na temat tego, jak wiele angażujących i inspirujących zabaw czeka je na zewnątrz.

W większości przypadków błąd leży po stronie rodziców, którzy zapracowani na co dzień i pochłonięci całą masą obowiązków, pozostawiają dzieci same sobie. Pamiętajmy, że czas poświęcony dziecku jest dla niego najlepszym prezentem i ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Warto na chwilę oderwać się od codziennych trudów i poświęcić dziecku zdecydowanie więcej czasu na wspólną zabawę, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Do naprawdę dobrej i angażującej zabawy wcale nie są potrzebne drogie i wymyślne gadżety. Najprostsze i najbardziej emocjonujące dla Twojej pociechy okażą się zabawy, które Ty sam znasz ze swojego dzieciństwa. Zapoznaj się z naszymi pomysłami, wyłącz telewizor, odłóż w kąt smartfon i zapewnij dziecku niezapomnianą wakacyjną rozrywkę!

Zabawa w chowanego

Tej zabawy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Najprostsza, niewymagająca żadnych nakładów pieniężnych, a jednocześnie niezwykle emocjonująca i angażująca wszystkich członków rodziny. Zabawę tę możesz zorganizować zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Nie ma nic bardziej wartościowego od miny roześmianego dziecka usiłującego schować się gdzieś w zakamarkach i nadsłuchującego kroków zbliżającego się rodzica.

Zimno, ciepło, gorąco

Podobnych przeżyć dostarcza zabawa pod tytułem: “Zimno, ciepło, gorąco”. Znamy ją z okresu naszego dzieciństwa i doskonale pamiętamy, jak wielu wrażeń potrafiła nam dostarczyć. W zabawie tej jedna osoba chowa wybrany przez siebie przedmiot, a pozostałe osoby muszą go znaleźć słuchając instrukcji, które polegają na wypowiadaniu powyższych słów określających odległość schowanego przedmiotu. Ten, kto odnajdzie przedmiot, chowa go ponownie i tym samym zabawa zaczyna się od nowa.

Puszczanie latawca

Puszczanie latawca to niezwykle inspirujące zajęcie dla całej rodziny. Możesz kupić gotowy model, ale możesz również postawić na inwencję twórczą i rozwijanie kreatywności Twojego malucha - latawiec da się przecież skonstruować samodzielnie. Przy okazji Twoje dziecko nauczy się zasad konstrukcji, a Ty zadbasz o rozwój jego zdolności manualnych. Jedyne, czego potrzebujesz, to arkusz papieru, klej, sznurek, drewniane listewki, taśma klejąca, nożyczki, piłka oraz farby lub mazaki. Do tego tylko odrobina cierpliwości i gotowe! Puszczanie latawca to idealny sposób nie tylko na wspólną zabawę z dzieckiem, ale również na wzmocnienie więzi rodzinnych, a także naukę skutecznej komunikacji i współpracy.

Zabawa piaskiem kinetycznym

Jeżeli zależy Ci na rozwoju zdolności manualnych Twojego dziecka i chcesz dostarczyć mu nietypowej formy zabawy, postaw na piasek kinetyczny. Tego rodzaju zabawa okaże się również świetną alternatywą dla piaskownicy, jeżeli pogoda za oknem uniemożliwi Wam wyjście na zewnątrz. Piasek kinetyczny wspomaga kreatywność i rozwija zdolności plastyczne. Nie brudzi rąk dziecka w takim stopniu, jak zwykły piach, dlatego można z powodzeniem używać go także w warunkach domowych. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom piasek ten przepływa przez palce jak ciecz, pozostawiając je jednocześnie suche. Można go w dowolny sposób ugniatać i formować, a to daje z kolei niekończące się możliwości zabawy.

DIY

Kolejny sposób na kreatywne spędzanie czasu z Twoim maluchem to zajęcia typu DIY, a więc “Zrób to sam”. Taka zabawa okaże się strzałem w dziesiątkę w przypadku bardzo aktywnych dzieci, ponieważ nauczy je cierpliwości i opanowania. To także doskonała rozrywka dla małych artystów, jeszcze bardziej rozwijająca ich wyobraźnię. Możesz postawić na zajęcia polegające na lepieniu z plasteliny, malowaniu kredkami i farbkami, czy też wycinaniu z kolorowego papieru - możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Do zajęć DIY możesz wykorzystać mnóstwo różnorodnych rzeczy, które znajdziesz w swoim domu. Mogą to być różnego rodzaju kartonowe pudełka, stara biżuteria, materiałowe tasiemki i wiele innych przedmiotów. Możesz też skorzystać z gotowych produktów typu DIY, które znajdziesz w ofercie wielu sklepów internetowych. Zestawy plastyczne to doskonały sposób na to, aby obudzić w Twoim dziecku duszę prawdziwego artysty!

Budowanie z klocków

Zabawa z klockami należy do najbardziej ulubionych wśród małych dzieci. Pozwala również na angażowanie wszystkich członków rodziny. Tu ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Możecie tworzyć proste konstrukcje, a nawet prawdziwe dzieła sztuki. Klocki, dzięki swojej różnorodności, stanowią nieustanne źródło inspiracji do zabawy, zapewniając jednocześnie wszechstronny rozwój Twojego malucha. Zabawa nimi ćwiczy emocje, rozwija logiczne oraz przestrzenne myślenie dziecka, a także stymuluje jego wyobraźnię. Będzie również dobrym treningiem na koncentrację uwagi.

Malowanie kredą

Dzieci uwielbiają malować kredą. Z pewnością nie raz zauważyłeś kolorowe rysunki zdobiące okoliczne chodniki lub jezdnię przed Twoim domem. Zafunduj taką zabawę również swojemu dziecku! Tym bardziej, że wcale nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych gadżetów. Wystarczy zakup kolorowej kredy, którą dziecko będzie mogło namalować wybrane zwierzątko lub postać z bajki, ale to nie wszystko - dzięki kolorowej kredzie możecie stworzyć wspólnie klasy do skakania lub tor wyścigowy, które dostarczą jeszcze większych emocji.

Wspólne czytanie

Okres wakacyjny to doskonały sposób na to, aby spędzić więcej czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu. Dzięki temu zaspokoisz wszystkie potrzeby emocjonalne swojej pociechy, wspierając tym samym jego rozwój psychiczny, intelektualny oraz społeczny. Czytanie to doskonały sposób na pobudzenie wyobraźni dziecka, poszerzenie jego słownictwa i pozostawienie cudownych wspomnień. Pozwól dziecku wybrać ulubioną książkę, usiądź z nim wygodnie i razem z nim przenieś się w świat niesamowitych baśni, a co za tym idzie - niekończących się przygód.

Wakacyjne zabawy z dzieckiem tanim kosztem


Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na wydawanie dużych sum pieniężnych, by dostarczyć dziecku niezapomnianych przeżyć i wspaniałych wakacyjnych wspomnień. Dlatego przedstawione przez nas propozycje to inspirujące pomysły na wspólne zabawy, bez konieczności przeznaczania ogromnych kwot. Zaprezentowane przez nas gadżety lub przedmioty do zabawy możesz również kupić w promocyjnych cenach - wystarczy, że skorzystasz z atrakcyjnych kodów rabatowych na artykuły dla dzieci. Dzięki takim zniżkom masz szansę kupić wybrane przez Ciebie produkty znacznie taniej, a tym samym jeszcze bardziej uatrakcyjnić swojemu maluchowi wakacyjną zabawę.