- W ramach projektu odbyły się już między innymi warsztaty teatralne, muzyczne, taneczne, happening w centrum handlowym z okazji Dnia Osoby Niepełnosprawnej oraz nakręcono film, który zajął I miejsce na Festiwalu Sztuk Wszelakich w Łodzi – wylicza Agnieszka Jaksa z „Agrafki” – realizatora projektu.

W grudniu 6 podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej z opiekunem i wolontariuszami z „Agrafki” wyjechało do ośrodka Camphill Community w Anglii. Po co? By sprawdzić, jak osoby niepełnosprawne intelektualnie są odbierane przez tamtejszą społeczność.

- W Anglii nie ma barier miedzy ludźmi. Niepełnosprawni są postrzegani jako równouprawnieni członkowie społeczeństwa i traktowani są z należytym szacunkiem – tłumaczy Jaksa. - Państwo zapewnia im duże zaplecze socjalne - darmowe leki, darmowe przejazdy środkami komunikacji.

Wolontariusze z całego świata mieszkają w Milton Keynes wspólnie z podopiecznymi, razem pracują w piekarni, kawiarni, ogrodzie, pasiece, sklepie. Razem się bawią, np. podczas wystawiania sztuk w miejscowym teatrze.

Podopieczni WTZ wraz z wolontariuszami z Pabianic wzięli udział we wszystkich warsztatach. Uczestniczyli np. w świątecznym Advent Fayre, podczas którego zaśpiewali polskie kolędy oraz odtańczyli szalony taniec, który porwał całą salę gości. Wieczorem odbyła się zabawa integracyjna przy hiszpańskich rytmach.

Oprócz zajęć w ośrodku, zorganizowano również całodniową wycieczkę do Londynu. Atrakcją było zwiedzanie Tower Bridge, London Bridge, Big Bena, London Eye, Pałacu Buckingham, Oxford Street oraz Muzeum Historii Naturalnej. Dla podopiecznych WTZ było to niesamowite przeżycie.

To nie koniec projektu „Wygramy życie”.

- Wierzymy, że zdobyte w Wielkiej Brytanii umiejętności i wiedza pozwolą wprowadzić dobre praktyki w pabianickie realia. Lęk  przed osobami niepełnosprawnymi wytworzyliśmy sami, więc tylko my sami możemy to zmienić – uważa Agnieszka Jaksa.