Do konkursu przystąpiło 28 szkół ponadgimnazjalnych (ponad 300 uczniów) z 11 powiatów. Uczniowie rywalizowali ze sobą w 3 etapach. Trzy najlepsze osoby z każdej ze szkół awansowały do II etapu. Łącznie awans uzyskały 64 osoby, które odpowiadały na pytania otwarte, dotyczące między innymi immunitetu poselskiego. Z tej grupy 11 osób z najlepszymi wynikami uzyskało prawo startu w III etapie konkursu. W gronie najlepszych znalazł się nasz Michał.

Licealista z Pabianic musiał odpowiedzieć na dwa losowo wybrane pytania dotyczące wiedzy z historii i zasad funkcjonowania Sejmu i Senatu. W jury zasiadała m.in. Anna  Młynarska–Sobaczewska, profesor Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Po burzliwych naradach komisja zdecydowała o przeprowadzeniu dogrywki pomiędzy Tomaszem Piwowarskim ze Zduńskiej Woli a Michałem Rusołowkim. Ostatecznie lepszy okazał się Piwowarski. Michał za II miejsce dostał kamerę cyfrową.

Organizatorem konkursu była poseł na Sejm Agnieszka Hanajczyk. Patronat honorowy objęli wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk oraz dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Agnieszka Liszewska.