- Nauczyciele mają wtedy dwa tygodnie urlopu, więc jeśli jakaś szkoła coś robi, to na własną rękę. Nikt nic nie musi – tłumaczy Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Tylko jedna szkoła organizuje dla swoich uczniów półkolonie. To Szkoła Podstawowa nr 1.

- Chodzi tu o dzieci, które musiałyby siedzieć same w domu. Zawsze tworzy się grupa około 30 uczniów. Bywały lata, że w ferie były dwie grupy - opowiada Anna Leśniak, dyrektor szkoły. - Wtedy nauczyciele organizują dzieciom program gier i zabaw.

W niektórych szkołach są zajęcia sportowe. Na boisku „Orlik” w „trójce” i w sali gimnastycznej w „czternastce” zajęcia poprowadzą animatorzy.

W „ósemce” będą się odbywały próby czirliderek.

- Dziewczynki przygotowują się do konkursu, który zamierzamy zorganizować w marcu. Opracowują układy. Będą więc organizowane zajęcia muzyczno-ruchowe dla tej wybranej grupy. A poza tym uczniowie mogą w świetlicy pograć w warcaby lub skorzystać z komputera – zapewnia Bożena Włodarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8.

Nic nie będzie się działo w Szkole Podstawowej nr 17. Tutaj w ferie zamiast zajęć zostanie przeprowadzony remont świetlic. „Czternastka” również wykorzysta czas, kiedy uczniowie nie mają lekcji i wyremontuje bibliotekę. Żadnych zajęć nie będzie także w „dziewiątce” i „trzynastce”.

Ferie na sportowo będą zorganizowane we wszystkich pabianickich gimnazjach i w większości szkół ponadgimnajzlanych. II Liceum Ogólnokształcące wykorzysta do tego halę powiatową. W I Liceum Ogólnokształcącym uczniowie mogą korzystać ze ścianki wspinaczkowej i stołu do ping-ponga.

Dodatkowo, w Gimnazjum nr 1 będą zajęcia informatyczne i dla chętnych lekcje wyrównawcze przed egzaminem gimnazjalnym. W Gimnazjum nr 2 będzie spotykało się koło teatralne.

- Przygotowują przedstawienie na święto patrona miasta. Wykorzystują czas wolny na próby – mówi Grzegorz Hanke, dyrektor Gimnazjum nr 2.

W szkołach ponadgimnazjalnych niektórzy nauczyciele robią zajęcia dodatkowe z przedmiotów maturalnych. W Zespole Szkół nr 2 będzie w tym czasie odbywał się egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

- Do egzaminu przystąpią uczniowie kształcący się jako technik informatyk. To jest nasze największe zadanie na ferie – twierdzi Henryk Kucharski, dyrektor ZS 2.

W Zespole Szkół nr 3 niektórzy nauczyciele będą organizować zajęcia przygotowujące młodzież do matury. Nic nie będzie się działo w Zespole Szkół nr 1.