Konkurs marynistyczny „Polska leży nad Bałtykiem” jest częścią programu „Jestem the best”. Odbywał się we wszystkich pabianickich gimnazjach. Uczniowie, którzy walczyli o rejs, musieli wykazać się wiedzą geograficzną.

- Pisaliśmy test. Pytania dotyczyły geografii Polski i informacji o Morzu Bałtyckim - opowiada Damian Szymczyk, laureat konkursu. - Dla mnie nie były zbyt trudne, chociaż nie na wszystkie znałem odpowiedź.

W każdej ze szkół wyłoniono jednego zwycięzcę. Najlepsi okazali się: Jagoda Ćwiok z Gimnazjum nr 2, Mateusz Moskwin z Gim. nr 3 i Damian Szymczyk z Gim. nr 1.

Wyruszą w podróż 27 czerwca i spędzą na morzu tydzień. „Lady B.” wypłynie ze Świnoujścia do Kilonii, Laboe, Gedser, Sassnitz i z powrotem do Świnoujścia.

- To będzie dla was solidna lekcja życia - mówił kapitan Krzysztof Grzegorek, prezes PKSW.

- Mam nadzieję, że to będzie atrakcja i możliwość osobistego rozwoju. Wrócicie z wielkim bagażem doświadczeń - dodał prezydent Mackiewicz.

Uczniowie po powrocie będą musieli przygotować wykład o rejsie, który wygłoszą przed całą szkołą. Wystąpienie ma ich nauczyć autoprezentacji.