Niepodległość to nie przeżytek. Taka idea przyświeca akcji „Przystanek: Wolność”. Odbyły się już pierwsze prelekcje w szkołach. 

Co to za okazja? Oczywiście 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Choć główne obchody czekają nas na jesieni, pasjonaci historii już teraz nie próżnują.

Mowa o Dariuszu Wypychu, historyku z II Liceum Ogólnokształcącego, który wraz tegorocznym absolwentem, Gracjanem A. Majewskim, poprowadzili wykłady dla uczniów kilku gimnazjów. Tematem ich spotkań są ojcowie niepodległości: Piłsudski, Dmowski i Paderewski.

- To fascynujące postacie – mówi Majewski, dopiero co przyjęty na studia prawnicze. - W szkołach mówi się o nich stanowczo za mało.

 

Gracjan wyszedł z propozycją poprowadzenia zajęć dla rówieśników ze szkoły. Wypych zaproponował, by wyjść z wykładem poza mury placówki. Czemu?

- Chcieliśmy pokazać, że niepodległość to coś aktualnego – wyjaśniają zgodnie uczeń i nauczyciel. - Że to, co działo się dawniej, ma wpływ na teraźniejszość, że niepodległość to nie przeżytek.

Ich idea spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Setka uczniów z gimnazjów w Pabianicach i Ksawerowie wysłuchała wykładu historycznego. Czym różnił się od szkolnej lekcji?

- Gdy o cztery lata starszy kolega opowiada o niepodległości, to pokazujemy, że ma to wpływ na życie młodego pokolenia. Postawiliśmy sobie zadanie, aby młodzież gimnazjalną zainteresować problematyką niepodległości w kontekście historycznym jak i współczesnym – wyjaśnia nauczyciel.

Nie tylko forma przekazu ma znaczenie. Sam temat, jak wyjaśnia Majewski, jest zbyt ogólnikowo omawiany w szkole.

- XX wiek jest bardzo interesującym okresem i warto mu poświęcić więcej czasu. W szkołach realizuje się go w węższym zakresie. To te wydarzenia miały wpływ na to, jak teraz wygląda Polska – mówi.

Każdy wykład rozpoczyna się wprowadzeniem Dariusza Wypycha. Mówi w nim o kontekście historycznym. Następnie „na mównicę” wchodzi Majewski, który zaprasza słuchaczy, by razem z nim zagłębili się w intrygi polityczne tamtego czasu.

- Uczniowie słuchają z dużym zainteresowaniem. Zdarzyły się też brawa – chwalą się.

„Lekcje o Wolności” to jeden z pomysłów patriotycznej dwójki. Gracjan chciałby stworzyć publikację dla szkół, w której przybliżałby sylwetki ojców niepodległości. Już teraz prowadzi fanpage na Facebooku „Przystanek: Wolność”.

 

- Dodaję tam infografiki i różne ciekawostki.

 Główne działania planują na jesień tego roku. To wtedy będą miały miejsce właściwe obchody 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Co przygotują dla nas Wypych i Majewski?

- Mamy kilka propozycji, które traktujemy jako niespodzianki dla mieszkańców naszego miasta. Dlatego na razie nie zdradzimy naszych planów. Mamy nadzieję, że pabianiczanom spodobają się nasze pomysły – zapowiadają.