Plac u zbiegu ulic Batorego i Garncarskiej zmienił się w poniedziałek (16 maja) w plener koncertowy. Miejsce to - choć od lat zaniedbane - zostało wybrane nie bez powodu.

- Wszyscy nas pytali nas, dlaczego akurat tutaj. To miejsce nie jest przypadkowe – to teren pabianickiego getta. Ulica Batorego była jego granicą – tłumaczył na wstępie Dawid Stępniewski, współorganizator wydarzenia. -  Dla wielu naszych żydowskich sąsiadów nieprzekraczalną granicą do świata, do którego odmówiono im wstępu. 80 lat temu, 16 maja w tej dzielnicy Pabianic zapanowała cisza. Rano tego dnia, jej mieszkańcy zostali wygnani na stadion Kruschender, gdzie działy się najgorsze rzeczy, jakie człowiek może sobie wyobrazić. Jesteśmy tu, aby uczcić pamięć tych ludzi.

Koncert rozpoczął się chwilę po godzinie 19.00. Przyszło na niego ponad 100 osób. Wśród gości specjalnych znalazły się potomkinie ocalałych z pabianickiego getta - Erelah Kagan oraz Magalena Jureńczyk, przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (oddział w Łodzi).

Jako pierwsi na scenie wystąpili wokalistka Emilia Kudra oraz muzycy z Quinteto el Tango. Trzon zespołu tworzy pięć osób czyli kwintet w składzie Oliwia Różańska - fortepian, Rafał Rydyger - skrzypce, Jacek Matuszewski - gitara, Michał Nowak- kontrabas, Maciej Ćwikliński - akordeon. Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na wydziale instrumentalnym. Zespół gra polskie tanga i muzykę międzywojnia, a także muzykę klezmerską i okazjonalną. W poniedziałkowy wieczór Quinteto el Tango zaprezentował żydowskie piosenki z programu pt. "Wędrowni sztukmistrzowie". 

Gwiazdą wieczoru była Izabela Szafrańska - laureatka wielu polskich festiwali i konkursów, półfinalistka programu telewizyjnego The Voice of Poland oraz finalistka Must be the Music. Izabela koncertuje w kraju i za granicą. Muzyką żydowską, w tym sefardyjską zajmuje się od kilku lat (jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku). W Pabianicach zaprezentowała wraz z zespołem utwory promujące jej najnowszą płytę pt. "Żydowska ulica". 

Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan oraz fundacja Wstań i Chodź. Partnerami byli: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Gmina Żydowskia w Łodzi - Kehila Kedosza Łódź.

Przeczytaj też: "Marsz Pamięci" przeszedł ulicami Pabianic.