Malownicze góry, ciepłe morze, piękne, wąskie uliczki i niesamowita śródziemnomorska atmosfera. Zespół Pieśni i Tańca Dobroń miał okazję tego doświadczyć, prezentując polski folklor i tradycje regionalne na 29. międzynarodowym festiwalu „Delle Tre Tori” w regionie Prowincja Latina, we Włoszech.

Zespół z Dobronia został zaproszony do urokliwej miejscowości Castelforte na odbywający się tam po raz 29. międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Oprócz grupy z Polski organizatorzy zaprosili także reprezentacje Słowacji, Serbii, Brazylii, Argentyny i naturalnie Włoch. Każdy z zespołów prezentował bardzo wysoki poziom.

W festiwalu ważna była integracja - już na pierwszym koncercie wybrane osoby z każdego zespołu mogły zatańczyć we wspólnym układzie przygotowanym przez choreografa włoskiej grupy Glio Ventrisco. Kolejny dzień to spotkanie z burmistrzem i władzami Castelforte, wieczorem koncerty.

Niedziela była najbardziej intensywnym dniem. O godzinie 10.00 uroczysta msza święta (zespół wykonał „Barkę”), a tuż po niej – dwa przemarsze ulicami Castelforte oraz prezentacje taneczne na placach miejskich. Wieczorem kolejne koncerty, poprzedzone oficjalną uroczystością, gdzie odśpiewano hymny narodowe, a zespołom wręczono nagrody. Regionalną ciekawostką dnia był tradycyjny wyścig jeźdźców… na osłach. Koncert zamykający festiwal odbył się w poniedziałek.

Członkowie dobrońskiego zespołu mieli okazję zwiedzić miejsca o niezwykłej wadze historycznej, przede wszystkim klasztor na Monte Cassino oraz znajdujący się nieopodal polski cmentarz wojskowy.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ZPiT Dobroń weźmie udział w wielkim (kilkadziesiąt zespołów, ponad tysiąc uczestników!) międzynarodowym festiwalu Euro Musiktage Bosel w Niemczech.

- Pojedziemy tam z wielką radością, bo we wrześniu ubiegłego roku (będąc tam po raz pierwszy) zajęliśmy bardzo wysokie, drugie miejsce w swojej kategorii! – informują członkowie zespołu. - Już się szykujemy, by w tym roku powalczyć o najwyższą lokatę.

Dla członków zespołu rok 2018 jest szczególny, bowiem obchodzą jubileusz 60-lecia powstania i działalności. Oficjalne obchody i koncert galowy zaplanowane są na październik.

A jeszcze wcześniej zespół zaprezentuje się przed pabianiczanami na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury przy Kościuszki 14. Koncert odbędzie się 28 września o godzinie 18.00.

Uwaga, od września ZPiT Dobroń otwiera nabór. Zaprasza szczególnie dzieci, ale też młodzież i dorosłych. Informacje i zapisy: DCK Dobroń, ul. W. Witosa 1a, tel. 43 677 20 34, e-mail: dck@dck.dobron.pl.