Główną ideą marszu jest dopominanie się o wolność słowa i wolność zgromadzeń oraz o niedyskryminację z powodu np. płci, niepełnosprawności, pochodzenia etnicznego, wyznania, orientacji seksualnej czy wyznawanych poglądów.

Po marszu, tj. o godzinie 16.00 w Klubokawiarni MS Cafe (Więckowskiego 36/ róg Gdańskiej) odbędzie się debata o edukacji równościowej, w której wezmą udział osoby reprezentujące: Urząd Miasta Łodzi - Dorota Gryta (Wydział Edukacji), organizacje pozarządowe: Aleksandra Dulas (fundacja SPUNK), Agata Chaber (Kampania Przeciw Homofobii), Damian Graczyk (Fabryka Równości) oraz nauczycielka XV Liceum Ogólnokształcącego - Barbara Matusiak.

 „Dwadzieścia pięć lat ma polska demokracja, a polska tolerancja wciąż się nie narodziła. Jak długo jeszcze mamy czekać? Jak długo jeszcze urzędnik będzie decydował, która miłość warta jest wspólnego PIT-a? Jak długo sądy będą orzekały, że „pedał” to nie wyzwisko? Jak długo w domach i szkołach nauka tolerancji będzie dziwactwem i fanaberią?” – czytamy w treści Manifestu Czwartego Łódzkiego Marszu Równości.