29 września (środa)  pokaz filmów „Antoine – geniusz z Sieradza” oraz „Bogdan Pałuszyński – opowieści paryskie” w ramach Muzealnych Spotkań Filmowych. Pokaz odbędzie się o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Pabianic (Pabianice, Stary Rynek 1).

„Antoine – geniusz z Sieradza” (realizacja Krzysztof Lisiecki) – film opowiada historię fryzjera Antoniego Cierplikowskiego, który urodził się w Sieradzu w rodzinie szewca w 1884 r. Dzięki ciężkiej pracy, niebywałemu talentowi, pasji oraz szczęściu stworzył w Paryżu prawdziwe imperium kosmetyczne, zyskał międzynarodową sławę oraz miano „króla fryzjerów - fryzjera królów”. To opowieść o człowieku, o którym po śmierci francuski dziennik „Le Figaro” napisał: „Był największym z tych, którzy na równi z Coco Chanel stworzyli kobietę współczesną”.

„Bogdan Pałuszyński – opowieści paryskie” (reż. Piotr Słowikowski) - bohaterem filmu jest fotograf urodzony w Pabianicach, w rodzinie stolarza. W 1968 r. wyjechał do Paryża, gdzie poznał słynnego fryzjera Antoine’a z Sieradza, u którego zamieszkał w okresie studiów. Ukończył Szkołę Sztuk Zdobniczych. Zajmował się fotografią artystyczną i reklamową. Pracował dla znanych francuskich firm kosmetycznych oraz projektantów mody.
Zdjęcia Bogdana Pałuszyńskiego znalazły się w wydanym w Japonii albumie 100 najlepszych fotografów świata.