20-22 maja w okolicy Wejherowa odbyły się międzynarodowe zawody w biegach na orientację - Baltic Cup. Zgromadziły one rekordową ilość zawodników - jak na polskie warunki. Wystartowało 900 zawodników reprezentujących 12 państw europejskich oraz grupa zawodników z Kanady. Większość zawodników zagranicznych powyższe zawody taktowała jako rekonesans przed Mistrzostwami Świata Juniorów, które odbędą się w lipcu br. w Wejherowie.

Wyniki zawodów zaliczały się do Klubowych Mistrzostw Polski. Jednocześnie zawody stanowiły ostatnią rundę eliminacji do Mistrzostw Świata Juniorów. Zawody były też eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W piątek na terenie Wejherowa rozegrany został bieg sprinterski. W biegu seniorek zwyciężyła Daria Lajn. W Kategorii do 20 lat na pierwszym miejscu uplasował się także Michał Olejnik.

W pozostałych kategoriach punktowane miejsca zajęli:
M14 – Jakub Kisielewicz (15./17. miejsce) – pierwszy wśród polskich zawodników
M16 – Mateusz Ciekański (10./10. miejsce)
K14 – Klaudia Kaczyk (9./8.)
K14 - Kinga Królik (10./8.)
K16 – Małgorzata Siess (17./16.)
K21E seniorki, elita – Maria Pabich (27./8.)

W sobotę rano został rozegrany bieg sztafetowy, zaliczany do punktacji ligowej. Piękne zwycięstwo odniosły zawodniczki z Pabianic, plasując się na 1. miejscu. Nasze kobiety pobiegły w składzie: Maria Pabich (1.), Małgorzata Biniecka (3.), Daria Lajn (1.) – w nawiasach miejsca na poszczególnych zmianach. Także w kategorii do lat 14 nasze zawodniczki uplasowały się na podium, zajmując 3. miejsce. Dziewczęta pobiegły w składzie: Klaudia Kaczyk, Magda Jaśkiewicz, Kinga Królik. Wysokie punktowane miejsce zajęła sztafeta seniorów, która przybiegła na metę na 6. miejscu (Mariusz Pabich, Łukasz Gryzio, Michał Olejnik).

Po południu został rozegrany bieg krótkodystansowy (zaliczany tylko do Baltic Cup i eliminacji do MŚJ). Na podium stanął Michał Olejnik, który nieznacznie uległ Sebastianowi Parafinowiczowi. Także wysoko uplasowała się Daria Lajn – 7. miejsce, pierwsza z Polek. W niedzielę rozegrano bieg klasyczny, zaliczany do KMP. Najwyższy poziom zaprezentował Michał Olejnik, wygrywając zdecydowanie ten bieg i tym samym wygrywając całe eliminacje do MŚJ (3 wygrane biegi, jedno 2. miejsce). Dużą niespodziankę sprawiła Maria Pabich, która uplasowała się na 18. miejscu, ale było to 3. miejsce wśród Polek.

Wysokie punktowane miejsca zajęli:
M14 – Jakub Kisielewicz (12./10.)
M16- Mateusz Ciekański (10./8.)
K14 - Kinga Królik (7./6.)
K16 - Małgorzata Siess (6./6.)

- Podsumowując start pabianickich zawodników, należy go uznać za udany. Wyniki są lepsze od uzyskanych w ubiegłym roku podczas Klubowych Mistrzostwach Polski. Michał Olejnik zdecydowanie wygrał eliminacje do MŚJ. Cieszą także punktowane miejsca Jakuba Kisielewicza oraz Kingi Królik. Zawodnicy ci startowali w wyższej kategorii wiekowej – podsumował występ trener Jerzy Woźniak.

- Korzystając z okazji pragnę zaprosić wszystkich mieszkańców Pabianic i okolic do udziału w zawodach, które odbędą się 12 czerwca o godzinie 17.00 podczas Dni Pabianic, na stadionie Włókniarza. Zgłoszenia na stronie http://azymutpabianice.pl/ - dodaje trener Azymutu.