Jako pierwsza swój medal wywalczyła zawodniczka UKS Azymut Pabianice i ZS Marynarki Wojennej Gdynia – starsza marynarz Daria Lajn. 22-letnia biegaczka zdobyła srebrny medal w biegu na orientację na średnim dystansie. Pabianiczanka ukończyła bieg z czasem 23:44 min, przegrywając złoto o 1 sekundę (!) z Łotyszką Aiją Skrastiną. Brąz przypadł Estonce Annice Rihma, która straciła do zwyciężczyni 1:56 min. Pozostałe Polski uplasowały się na następujących miejscach: 8. Marlena Wieleba, 13. Paulina Faraon, 15. Hanna Wiśniewska. W sumie pobiegły 52 panie z całego świata. Darię czeka jeszcze dystans klasyczny (dzisiaj) oraz bieg sztafetowy (22 lipca).

Jeszcze lepiej niż Lajn spisała się o 7 lat starsza Aleksandra Socha. Pabianiczanka, która do Rio de Janeiro udała się prosto z Mistrzostw Europy w angielskim Sheffield, gdzie zdobyła srebrny medal, obroniła tytuł najlepszej szablistki wywalczony przed rokiem w wenezuelskim Caracas. Starsza szeregowa reprezentująca Grupę Sportową Wojsk Lądowych i zawodniczka AZS AWF Warszawa sięgnęła po złoty medal, pokonując w finale 15:5 koleżankę z reprezentacji – Bognę Jóźwiak z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych. Bliska brązowego medalu była kolejna z Polek – Irena Więckowska, przegrała jednak awans do półfinału z Ukrainką Oleną Voroniną.

W trwających do 24 lipca mistrzostwach udział bierze 6.000 sportowców ze 111 krajów, którzy mierzą się w 20 dyscyplinach. Wśród nich znajduje się 102 żołnierzy Wojska Polskiego.