W piłkę zaczął grać w PTC.

- Do klubu miałem blisko, bo uczyłem się w „trzynastce”. Dzieciństwo upłynęło mi pod znakiem sportu. Piłkę kopał mój ojciec. Gdy w wieku 16 lat rozpocząłem grę we Włókniarzu Pabianice, zrobiłem ogromny krok do przodu, bo klub walczył wówczas w drugiej lidze.
„Dzidek” rozegrał 340 spotkań w drugiej lidze i tyle samo w ekstraklasie. Grał na obronie.
- Mój największy sukces to awans z ŁKS-em do ekstraklasy - przyznaje.
Barw Łódzkiego Klubu Sportowego bronił przez 13 lat. Zawsze był mocnym punktem defensywy. Zdobył 16 goli: 14 dla ŁKS-u i 2 dla Pogoni Szczecin.

- Każda praca jest ciężka, także praca piłkarza. Trzeba w nią włożyć mnóstwo wysiłku i serca – mówi. - Kibice? Są bardzo ważni.

Zdzisław Leszczyński jest ikoną ŁKS-u, ale z klubem rozstał się w dość nieprzyjemnych okolicznościach. Stanął w obronie kolegów podczas styczniowego strajku. Jako zawodnik najbardziej doświadczony w drużynie, Leszczyński został łącznikiem między zawodnikami, a kierownictwem zespołu. Powód buntu? Klub nie wypłacał piłkarzom zaległych wynagrodzeń. Pabianiczanin był „niewygodny” i… musiał pożegnać się z zespołem.
Najpierw odbyło się spotkanie dyrektora sportowego z zawodnikami. Juliusz Kruszankin przedstawił piłkarzom plan spłacenia zadłużenia. Zawodnicy go nie zaakceptowali.
Niedługo potem zarząd klubu w porozumieniu z trenerem Grzegorzem Wesołowskim podjął decyzję o usunięciu Leszczyńskiego z zespołu.

- Jest mi bardzo przykro, że Grzegorz tak postąpił, ale nic na to nie poradzę – mówi dziś „Dzidek”. - Kiedyś trzeba zawiesić buty na kołku. Szkoda tylko, że stało się to w przykrych okolicznościach.
Kontrakt Leszczyńskiego z ŁKS-em wygasł kilka tygodni temu.
„Dzidek” jest też spełnionym mężem i ojcem. Teraz więcej czasu może poświęcić żonie Marzenie i córkom: 17 – letniej Karolinie i 15–letniej Arlecie. Ma psa Bucha i kota Kitka.
Jak będzie wyglądała zawodowa przyszłość „Dzidka”?

- Prawdopodobnie będę pracował z drużyną młodej ekstraklasy ŁKS-u – mówi. - Wszystko zależy od tego, jaka będzie przyszłość klubu.
 

Zdzisław Leszczyński
Urodzony 15 stycznia 1969 r. w Pabianicach
Wzrost/Waga: 182/82
Kluby: PTC Pabianice, Włókniarz Pabianice (1987-1988), ŁKS Łódź (1988-1995), Śląsk Wrocław (1995-1997), Pogoń Szczecin (1997-1998), Odra Opole (2000-2004), RKS Radomsko (2004-2004), ŁKS Łódź (2004-2009).