Aby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba jednak wziąć pod uwagę trzy ważne kwestie.

 

  1. Funkcje oświetlenia

  2. Oświetlenie adekwatne do miejsca

  3. Walory dekoracyjne

 

Najważniejsze jest odpowiednie dobranie oświetlenia do wymagań. Pod uwagę należy wziąć funkcję, jaką ma pełnić to oświetlenie, miejsce, w którym będzie zamontowane, oraz walory dekoracyjne.

 

Funkcje oświetlenia

 

Oświetlenie pełni głównie funkcję użytkową. Dzięki niemu można funkcjonować po zmroku zarówno w domu, jak i poza nim, nie narażając się na niebezpieczeństwo urazów lub zniszczeń. To jednak nie jedyna funkcja oświetlenia. Zastosowanie właściwych lamp, lampek, czy świecących taśm, pozwala na zbudowanie we wnętrzu pożądanego klimatu - w sypialni czy salonie wrażenia przytulności, a w biurze czy innych wnętrzach służbowych, wrażenia profesjonalizmu. Oświetlenie podkreśla również wyjątkowość, np. dekoracji, lub optycznie wybija niektóre elementy ponad inne, jak w przypadku oświetlenia konkretnego obrazu czy rzeźby na ścianie. Gra światłem to także metoda na osiągnięcie określonego stanu ducha - niektóre kolory światła uspokajają, inne pobudzają do działania. Nie można zapomnieć także o funkcji dekoracyjnej. Oświetlenie dopełnia wystrój wnętrza i gra w nim ogromną rolę.

 

Oświetlenie adekwatne do miejsca

 

Aby oświetlenie mogło pełnić określoną przez użytkowników funkcję, powinno być właściwie dobrane do miejsca, w którym zostanie zamontowane. Do wnętrz wybieramy oświetlenie wewnętrzne, a do oświetlenia elewacji, miejsc w ogrodzie czy drogi do garażu, oświetlenie, które jest przystosowane do użytkowania na zewnątrz budynku. Tego typu lampy czy żarówki posiadają dodatkowe zabezpieczenia ochraniające mechanizm oświetlenia przed zniszczeniem na skutek działania warunków atmosferycznych.

 

Wybierając oświetlenie do wnętrz, warto kierować się zasadą funkcjonalności - do kuchni najlepsze jest jasne oświetlenie, które pozwala na swobodne przygotowywanie posiłków. Oświetlenie jadalni nie może być zbyt mocne, ponieważ spowoduje dyskomfort podczas jedzenia. Inne oświetlenie jest potrzebne do łazienki, a inne do salonu czy sypialni. Rzadko zdarza się, aby w pomieszczeniu znajdowało się jedno źródło światła - zazwyczaj decydujemy się na umieszczenie dodatkowego oświetlenia, np. w postaci stojącej lampy, podszafkowej listwy LED lub oświetlenia punktowego. Warto więc zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić oświetlenie w danym pomieszczeniu lub części posesji, a następnie do tej funkcji dobrać jego formę, natężenie czy barwę.

 

Walory dekoracyjne

 

Oświetlenie to także dekoracja.Ozdabia nie tylko samo światło, ale również jego oprawa, dlatego kupując poszczególne elementy oświetlenia warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu https://www.strefalamp.pl/, którego asortyment pozwala na kompletne wyposażenie domu w każdy możliwy rodzaj oświetlenia. Styl oprawy oświetleniowej warto wybierać nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale również ewentualnego rozproszenia światła czy walorów dekoracyjnych samej oprawy. Powinna być ona dopasowana do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, a także spełniać określoną rolę - przykuwać wzrok lub wręcz przeciwnie, stanowić dyskretny element dekoracyjny. Należy pamiętać również o możliwości łatwej obsługi oświetlenia oraz możliwości utrzymania oprawy w czystości.