Jednym z takich przykładów są wózki jezdniowe unoszące. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam aż 6 powodów, dla których wynajem wózków widłowych może być lepszy i bardziej opłacalny niż ich zakup! Zapraszamy!

Zakup wózków widłowych nie jest tanim wydatkiem, na który każdy może zdecydować się w przypływie nagłego entuzjazmu. Jednak, w wielu przedsiębiorstwach są one nie tyle przydatne, co wręcz niezbędne. Zdarzają się jednak sytuacje, w których, nawet mimo to, bardziej opłaca się skorzystać z oferty wynajmu wózków widłowych niż decydować na ich zakup. Dlaczego? O tym powiemy w dalszej części artykułu!

1. Wynajem krótkoterminowy

Czy w Twojej firmie zdarzają się nietypowe zlecenia, a może okresy, w których przydałaby się dodatkowa para rąk i więcej sprzętu? Czy wiesz, że wcale nie oznacza to, że musisz inwestować w zakup kolejnego wózka jezdniowego unoszącego, który w późniejszym okresie będzie dla Twojej firmy zupełnie nieprzydatny?
Nawet jeśli pojazd jest niezbędny w firmie - sezonowo, co roku, to czy opłaca się utrzymywać go przez cały ten okres? Opłacać koszty konserwacji itd?
Rozwiązaniem w takich przypadkach może być nic innego jak właśnie wynajem wózków widłowych. Krótkotrwały wynajem pozwala na skorzystanie z usług sprzętu na czas już od 1. dnia roboczego, co jest niezwykle przydatne w przypadku firm (np. budowlanych czy z branży rozrywkowej), które na co dzień nie potrzebują określonego typu sprzętu, jednak podjęły się wykonania nietypowego zlecenia.

 

2. Wynajem z operatorem

Wynajem wózków widłowych jest też wyjątkowo opłacalny z punktu widzenia firm, które nie posiadają pracowników dysponujących uprawnieniami na obsługę wózków jezdniowych. Tym bardziej, że po wejściu w życie nowych przepisów, od tego roku (2019) nie jest już możliwe wydawanie imiennych uprawnień na wózki widłowe przez zakłady pracy.
Rezygnacja z imiennych zezwoleń ma na celu głównie poprawę jakości pracy operatorów, ujednolicenie programów szkoleniowych i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa obsługi wózków jezdniowych.
Wynajem wózków widłowych wraz z operatorem umożliwia lepszą możliwość zaplanowania i wykonywania pracy oraz zyskanie dodatkowej pary rąk w postaci wykwalifikowanego operatora, który z łatwością poradzi sobie ze wskazanymi mu zadaniami.

3. Wynajem długoterminowy

Wynajem sprzętu to nie tylko doraźne rozwiązanie w nagłej konieczności. Wiele firm, które nie dysponują zbyt dużym budżetem od razu podejmuje decyzję, iż niezbędny sprzęt będą wynajmować, gdyż nie mają możliwości zakupu. Właśnie dla takich firm istnieją opcje długoterminowego wynajmu wózków widłowych.
A co najważniejsze istnieje również możliwość wliczenia kosztów wynajmu do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto, w wielu przypadkach długotrwałego wynajmu, wózek widłowy można wykupić (po niższej cenie) na własność.
Długoterminowy wynajem wózka widłowego może trwać nawet kilka lat. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy nie muszą inwestować jednorazowo dużej kwoty, a wynajem zapewnia stałe niewielkie koszty miesięczne.

4. Serwisowanie w cenie

 

Aspektem, jaki z pewnością zapewnia wygodę przedsiębiorcom korzystającym z wynajmu wózków widłowych jest brak konieczności ponoszenia opłat związanych z serwisowaniem wózków widłowych.
Oczywiście, w trakcie eksploatacji wynajmowanych urządzeń należy zapewnić im jak najlepsze warunki, a ich użytkowanie musi być zgodne z instrukcją obsługi oraz zaleceniami producenta, jednak wynajmujący nie musi przejmować się już np. dotrzymaniem terminów przeglądów, czy samym ich wykonywaniem. Wszelkie przeglądy i utrzymanie prawidłowego stanu technicznego (nawet wymiana opon) urządzeń wynajmowanych leżą w zakresie obowiązków serwisu, który wynajmuje sprzęt.

5. Sprawdzenie możliwości

Myślisz o zakupie dodatkowego urządzenia, ale nie jesteś do końca przekonany, czy właśnie taki sprzęt jest Ci potrzebny, dobrym rozwiązaniem może być przetestowanie go! Niestety, większość sprzedawców może nie zgodzić się na tego typu pomysł, ale nic straconego! Wystarczy, że skorzystasz z opcji wynajmu i (w zależności od potrzeb) przez jeden dzień lub dłużej sprawdzisz jak zachowuje się pojazd w konkretnym otoczeniu; jak działają jego funkcje i czy będzie przydatny na co dzień dla Twojej firmy.

6. W nagłych przypadkach!

Tak jak w życiu każdego człowieka, tak i w przypadku funkcjonowania każdej (czy to mniejszej, czy większej firmy) zdarzają się czasem przypadki, których nie sposób przewidzieć. Nawet najlepiej sprawujące się urządzenia mogą ulec awarii. Zużywają się ich części, lub po prostu wymagają przeglądu.
Jednak tego typu wydarzenie wcale nie musi oznaczać przestoju w pracy! Wystarczy, że zdecydujesz się na wynajem! Wynajęcie sprzętu pozwoli Ci zachować ciągłość pracy Twojej firmy, a tym samym ograniczyć ewentualne straty finansowe jakie poniósłbyś z racji braku wózków jezdniowych unoszących.

Podsumowanie

 

Jak widać powyżej, istnieje wiele przypadków, w których wynajem wózków widłowych jest rozwiązaniem lepszym (bardziej opłacalnym) niż zakup nowych urządzeń. Przed podpisaniem umowy o wynajem warto jednak dokładnie sprawdzić jej warunki, tak aby były one korzystne i zawierały wszystko, o czym wspominaliśmy w artykule (wynajem długotrwały i krótkotrwały na opisanych przez nas warunkach oferuje m.in Lemarpol, a więcej szczegółów znajdziecie tutaj).