Wypadki i problemy zdrowotne wszędzie się zdarzają i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w trakcie urlopu coś złego nas nie spotka. Ubezpieczenie turystyczne zapewni nam ewentualny zwrot kosztów leczenia i zadośćuczynienie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych objętych polisą. Sprawdźmy, czym się kierować przy wyborze polisy.

Dobór polisy do charakteru wyjazdu

Kluczem odpowiedniej polisy jest dopasowanie jej do charakteru wyjazdu oraz kierunku naszej podróży. Inny zakres ubezpieczenia obejmują podróże krajowe oraz poza granice kraju w obrębie Unii Europejskiej, a jeszcze inny egzotyczne wyjazdy poza kraje europejskie. Bardzo istotny w celu dopasowania polisy jest sposób spędzania wolnego czasu. Ubezpieczyciel zaproponuje inną polisę w sytuacji, gdy planujemy tylko zwiedzać i wypoczywać a inną, gdy chcemy uprawiać sporty wodne czy ekstremalne. Dwa standardowe elementy, które zawsze powinny być objęte ubezpieczeniem, to przede wszystkim koszty leczenia i opieki medycznej (koszty zakupu lekarstw, hospitalizacja, transport do kraju) oraz NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Pakiety rozszerzone

Podstawową polisę można rozszerzyć w zależności od charakteru wyjazdu oraz własnych potrzeb. Najczęściej wybieraną opcją jest OC w życiu prywatnym, które zapewnia wypłatę odszkodowania na rzecz osób trzecich na wypadek nieumyślnego spowodowania uszkodzenia osób lub mienia. Drugim powszechnie znanym ubezpieczeniem jest ochrona przed zniszczeniem, zgubieniem lub kradzieżą bagażu lub sprzętu elektronicznego. W podobny sposób można ubezpieczyć sprzęt sportowy, z którego będzie się korzystać w trakcie trwania urlopu. Analogicznie do OC w życiu prywatnym można wykupić OC sportowe, które zapewnia wypłatę odszkodowania dla osób trzecich poszkodowanych podczas uprawiania przez nas sportu. Osoby planujące uprawiać sporty ekstremalne koniecznie powinny wykupić polisę obejmującą sporty podwyższonego ryzyka, gdyż standardowa polisa NNW oraz ochrona w ramach kosztów leczenia jest niepełna i wyklucza tego rodzaju zdarzenia. Osoby, które mają zdiagnozowaną jakąś przewlekłą chorobę zostają dodatkowo objęte pakietem ubezpieczeń od chorób przewlekłych, które chronią na wypadek pogorszenia stanu zdrowia podczas pobytu na urlopie oraz pokrycie kosztów dłuższego leczenia.  

Ubezpieczenie turystyczne jest nieodłącznym elementem bezpiecznego podróżowania. Polisa chroni nas przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z leczeniem i wypadkami podczas podróży. Oferta firm ubezpieczeniowych jest na tyle duża, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni pakiet w przystępnej cenie. Przy wyborze firmy ubezpieczeniowej warto pamiętać o tym, by była to sprawdzona ubezpieczalnia, gwarantująca jak największą wypłatę sumy ubezpieczeniowej. Więcej na temat ubezpieczeń turystycznych przeczytasz tutaj:https://axa.pl/podroz-ubezpieczenia/