Dzięki temu popularnością cieszą się paczki Polska-Anglia, które są przydatne dla wielu osób. Obecnie firmy kurierskie oferują dość przystępne ceny przesyłek, a także rozsądny czas dostawy. To jednak może się zmienić już niedługo – wszystko przez Brexit. Sprawdź, jakie zmiany nas czekają i kiedy nastąpią.

Kurier Polska-Anglia – jak jest teraz?

Obecnie osoby zainteresowane wysłaniem paczki z Polski do Anglii lub odwrotnie nie mają na co narzekać. Firmy kurierskie oferują przede wszystkim wygodę, udostępniając swoim klientom wiele opcji wysyłki i odbioru, a także sprawną obsługę. Czas doręczenia przesyłki wynosi zwykle 3 do 5 dni roboczych, a niekiedy można też zdecydować się na usługę 48-godzinną. Cena paczki z Anglii do Polski również jest przystępna. Konkretna kwota, jaka jest pobierana przy nadaniu, zależy oczywiście od gabarytów przesyłki oraz wybranej firmy kurierskiej, natomiast z pewnością nie można powiedzieć, by była wygórowana. Klienci indywidualni i biznesowi mają ponadto możliwość korzystania z usług brokerów kurierskich, takich jak Euro-Paka - https://www.euro-paka.pl/, którzy pomagają uzyskać najatrakcyjniejszą ofertę. 

Paczki Polska-Anglia wkrótce mogą być droższe!

Niestety sytuację znacznie zmienia tzw. Brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE. Przez to paczki Polska-Anglia będą musiały przechodzić zupełnie inne procedury. Warto bowiem przypomnieć, że w Unii obowiązuje swobodny przepływ towarów. Jednak w przypadku wymiany dóbr z krajami leżącymi poza nią konieczna jest odprawa celna i w wielu przypadkach zapłacenie dodatkowego podatku.

Wciąż trwają rozmowy pomiędzy brytyjskim rządem a władzami UE. Wiele wskazuje jednak na to, że nie dojdzie między nimi do oczekiwanego przez wielu porozumienia. To z kolei będzie oznaczało, że wszystkie przesyłki z Polski do Anglii i z Anglii do Polski będą musiały przejść odprawę celną. Konieczne będzie również umieszczanie na paczkach dodatkowych informacji, np. dotyczących wartości zawartych w nich towarów. Wszystko to oznacza, że cena paczki z Anglii do Polski i odwrotnie najprawdopodobniej wzrośnie, i to niemało. Ponadto mogą czekać nas dodatkowe komplikacje. Zmiana relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Polską najprawdopodobniej będzie oznaczać:

  • dłuższy czas dostaw – niewykluczone, że przesyłki będą teraz potrzebowały ponad tygodnia na dotarcie do adresata,

  • brak możliwości dostawy przesyłki z Polski do Anglii do punktu odbioru,

  • brak możliwości nadania paczki z Polski do Anglii za gotówkę.

Kurier z Polski do Anglii – kiedy nowe zasady?

Co prawda Wielka Brytania oficjalnie opuściła już Unie Europejską, jednak zgodnie z zawartym pomiędzy tymi stronami porozumieniem obecnie obowiązuje okres przejściowy. Po jego zakończeniu w życie wejdą zupełnie nowe zasady obrotu towarów – chyba że rząd UK zdoła dogadać się z władzami UE. Czasu zostało niewiele, gdyż okres przejściowy kończy się wraz z nadejściem roku 2021.