Przebieg wymiotów u psa

Warto zgłosić się do weterynarza, ponieważ czasami wymioty mogą być objawem nieodkrytego jeszcze schorzenia. Nudności to zazwyczaj pierwsza faza. Można wtedy zaobserwować dużą zmianę w zachowaniu zwierzęcia, które często przełyka ślinę, mlaska lub nawet ma ślinotok. Pies w tym czasie może kompletnie nie reagować na komendy i bodźce zewnętrzne. Pokarm jest przesuwany antyperystaltycznie z powodu kurczenia się jelit. Potem nadchodzą silne skurcze mięśni brzucha, żołądka oraz przepony. Oddech psa jest bardzo ciężki, a ostatnim etapem jest wyrzut treści pokarmowej, czyli opróżnienie żołądka. Wymiotów u psa mogą być też przyczyną innych poważnych schorzeń, jakich dowiesz się na https://cowsierscipiszczy.pl/

Leki na wymioty stosowane przez lekarzy weterynarii

Wśród właścicieli psów często pojawia się pytanie co na wymioty u psa? Odpowiednie leki może wybrać doświadczony lekarz weterynarz. Należy jednak pamiętać, że muszą one być dobrane pod kątem wieku oraz masy ciała psa. Niezwykle istotna jest terapia objawowa, ponieważ czasami postawienie właściwej diagnozy zajmuje dużo czasu. Utrata płynów i elektrolitów sprawia, że problemy się mogą nasilać, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Należy jednak pamiętać, że nie wolno podawać leków przeciwwymiotnych na własną rękę. Wszystko powinno być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Do najważniejszych leków przeciwwymiotnych dla psa należą antagoniści receptora dopaminowego, antagoniści sertoniny, metoklopramid, preparaty antycholinergiczne oraz blokery receptora histaminowego. Dodatkowo stosuje się także leki osłaniające. Najważniejszym lekiem w leczeniu wymiotów u psów jest Cerenia, która zawiera maropitant. Blokuje ona receptory neurokininy, które znajdują się na powierzchni części mózgu odpowiedzialnej za odruchy wymiotne i mdłości. Cerenia blokuje aktywność tych receptorów, co sprawia, że mdłości można kontrolować. Weterynarz podaje ją dożylnie lub podskórnie, a właściwa dawka to 1 ml / 10 kg masy ciała. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre psy mają chorobę lokomocyjną, dlatego preparat jest też dostępny w postaci tabletek. To jednak nie wszystko, ponieważ przydatne mogą być także antybiotyki, leki osłaniające żołądek i jelita oraz preparaty, które hamują wydzielanie kwasów żołądkowych. Należy pamiętać, że antybiotyki znacznie osłabiają organizm zwierzęcia, dlatego pupil może być później wyczerpany i śpiący.

Domowe sposoby na wymioty u psa

Wielu właścicieli psów próbuje różnych domowych metod przed udaniem się do weterynarza. Niektóre z nich nawet czasami okazują się skuteczne, ale trzeba pamiętać, że tylko dokładnie przeprowadzona diagnostyka może dać całościowy pogląd sytuację. Czasami wymioty mogą być tylko objawem rozwijającej się choroby. Im wcześniej dowiemy się o poważnym schorzeniu, tym większa szansa, że uda się w pełni wyleczyć pupila. W sytuacji, kiedy pies wymiotuje nie można mu podawać pokarmu. Jest to całkowita podstawa, ponieważ podczas jedzenia może się zachłysnąć i udusić. Warto też pamiętać, że chore zwierzę zazwyczaj nie ma apetytu i nie chce spożywać posiłków. Wprowadzenie czegokolwiek do przewodu pokarmowego może jedynie nasilić wymioty i spotęgować ból zwierzaka. Wskazane jest jednak podawanie picia, ale jedynie w małych ilościach. Dobrym rozwiązaniem jest także węgiel aktywowany, który pochłania bakterie oraz toksyny i jest stosowany również przez ludzi. Trzeba jednak uważać, ponieważ może on także pochłonąć leki, które są podawane równolegle. Tak czy inaczej, warto o nim pamiętać, ponieważ jest to jeden z najlepszych i sprawdzonych domowych sposobów na wymioty u psa. Podstawą jest oczywiście leczenie weterynaryjne, ale jeżeli pies jest w dobrej kondycji, a wymioty nie pojawiają się regularnie to warto skorzystać z domowych metod. Jeżeli wymioty zaczynają się pojawiać systematycznie to należy jak najszybciej udać się do gabinetu, żeby weterynarz mógł zbadać zwierzę.