Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wygodę, ale również maksymalną ochronę przed podrażnieniami i innego rodzaju problemami. Pod tym względem dobrym wyborem mogą okazać się rashguardy.

Czym wyróżniają się tego typu produkty?

Dla osób, które do tej pory nie miały kontaktu z tym określeniem, krótkie wyjaśnienie. Rashguard to specjalna koszulka treningowa – jej nazwa pochodzi z języka angielskiego. Żeby rozszyfrować znaczenie, warto podzielić ją na dwie części – „rash”, która oznacza wysypkę oraz „guard”, czyli ochrona bądź strażnik. Razem daje nam to więc ochronę przed wysypką czy też różnego rodzaju podrażnieniami. Na rynku oferowany jest zarówno rashguard męski, jak i damski.

Takie zmiany naskórne powstać mogą w wyniku intensywnego pocenia się, a także kontaktu z nieodpowiednim tworzywem. W rezultacie po wysiłku ciało w wybranych miejscach (najczęściej pod pachami i na piersiach) jest czerwone w wyniku podrażnień lub wysypki. Rashguardy zapewniają skuteczną ochronę przed takimi problemami, dlatego są często użytkowane przez sportowców. Zwłaszcza tych uprawiających sporty walki (np. MMA) bądź dyscypliny wodne (takie jak chociażby surfing).

Rashguardy a zwykłe koszulki bawełniane

koszulka

Ochrona przed podrażnieniami i wysypką nie jest jednak jedyną funkcją, jaką spełniają tego typu koszulki. Po stronie ich zalet należy zapisać również:

  •       sprawny przepływ powietrza – dzięki temu skóra oddycha i nie ulega przegrzaniu,
  •       efektywną regulację temperatury ciała – odczuwalna szczególnie w trakcie długich i intensywnych sesji treningowych,
  •       funkcję kompresyjną – rashguardy mają wpływ na lepszą pracę mięśni. Co więcej, przyspieszają ich regenerację po wysiłku,
  •       maksymalną wygodę i swobodę ruchów – związane jest to, rzecz jasna, z wykonaniem koszulek, które powstają ze specjalnie dobranych tworzyw sztucznych, a także odpowiednich, płaskich szwów. Nie ma tu mowy o nadmiernej sztywności, która znacząco ograniczałaby ruchliwość.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, rashguardy męskie i damskie okażą się optymalnym wyborem dla osób uprawiających sporty walki. A już na pewno bardziej trafionym niż zwykłe koszulki bawełniane, które nie zapewniają tak wielu przydatnych funkcji.

Co więcej, koszulki te często są lepsze niż odzież termoaktywna. Właśnie za sprawą funkcji kompresyjnej, wspomagającej pracę mięśni.

Jakie koszulki typu rashguard kupić? Na co zwrócić uwagę?

Osoby dobrze zaznajomione ze sportami walki doskonale wiedzą, jak wiele produkt znaleźć można w omawianej kategorii. Szeroka oferta sprawia, że za każdym razem należy dokładnie przyjrzeć się temu, co proponują sklepy. Pod uwagę trzeba wziąć zwłaszcza zastosowane materiały, które odpowiadają za bogate właściwości koszulek. Muszą być one jednocześnie bardzo wytrzymałe pod względem mechanicznym. W innym przypadku produkty te szybko ulegną uszkodzeniu.

Nie bez znaczenia jest ponadto rozmiar rashguardów. Nie mogą być one ani za ciasne, ani zbyt luźne. Producenci często skupiają się także na ciekawej kolorystyce i rozmaitych nadrukach, dlatego również pod tym względem wybór jest szeroki.

Rashguardy to odzież zalecana miłośnikom sportów walki, ale też innych sportów – dobrze sprawdzą się podczas biegania, jazdy na rowerze czy rozmaitych ćwiczeń siłowych. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną dobrane w odpowiedni sposób. Najlepiej jest sięgać po towary dobrze ocenianych producentów.