Jednak są osoby, u których pocenie się jest bardzo nasilone, bez względu na okoliczności. Nadpotliwość jest przypadłością, która potrafi bardzo utrudnić życie. Czy wiesz, jak sobie z nią radzić?

Czym jest nadpotliwość?

Wiele osób słysząc o problemie z nadmiernym poceniem się, zadaje sobie pytanie: co to jest nadpotliwość? Można zdefiniować ją jako pocenie się nieadekwatne do optymalnej temperatury ciała. Oznacza to, że osoby cierpiące na nadpotliwość, bez względu na pogodę, czy swój stan zdrowia, potrafią nagle bardzo mocno spocić się w różnych partiach ciała.

Nadpotliwość może objawiać się:

  • ciągłym poceniem się;
  • mokrymi, lepkimi dłońmi przez większość czasu;
  • wilgotnymi lub mokrymi podeszwami stóp;
  • bardzo zauważalną potliwością, która przesiąka przez odzież;
  • nieprzyjemnym, uciążliwym zapachem.

Ponadto bardzo często osoby borykające się z nadmiernym poceniem mają problemy skórne, np. cierpią na infekcje grzybicze lub bakteryjne. Nadpotliwość może mieć swoje bardzo przykre następstwa, szczególnie w wymiarze społecznym. Jest bowiem często powodem do wstydu, w efekcie czego utrudnia kontakty z innymi ludźmi.

Dlaczego tak bardzo się pocę?

Skoro już wiemy, czym jest nadpotliwość, warto poznać jej przyczyny. Bardzo często problemy z poceniem mają nastolatki w okresie dojrzewania, co wiąże się z wysoką pracą hormonów. Potem wszystko się systematyzuje i wraca do normy. Nadpotliwość u dorosłych jest związana z nadczynnością gruczołów potowych, które są odpowiedzialne za regulację temperatury naszego ciała. Są one aktywne nawet w sytuacjach, kiedy nasz organizm tego nie wymaga. Powodem, jaki może przyczyniać się do rozwoju tej przypadłości, jest stres, lęk oraz nerwowość. Niestety naukowcy do tej pory nie poznali powodu nadaktywności gruczołów potowych.

Nadpotliwość może być również skutkiem wielu poważnych chorób, takich jak: przewlekłe infekcje, choroby nowotworowe, endokrynologiczne, zatrucia, choroby serca, zaburzenia psychiczne, nadużywanie alkoholu, otyłość. Dlatego pierwszym krokiem w podjęciu walki z problemem pocenia, powinny być badania lekarskie oraz konsultacja ze specjalistą.

Co mogę z tym zrobić, żeby poczuć się lepiej?

Leczenie nadpotliwości powinno się odbywać pod okiem zaufanego lekarza, który rozpocznie leczenie po postawieniu diagnozy. Jeśli nie chorujemy, wtedy należy skoncentrować się na kontrolowaniu procesu pocenia. Pierwszym i najprostszym działaniem jest sięgnięcie po dobry antyperspirant, który ma sprawdzone działanie na rynku. Jak taki znaleźć? Najlepiej w tym celu udać się do apteki. Pamiętajmy, że najlepsze antyperspiranty stosuje się na noc, tak by mogły one odpowiednio przeniknąć w głąb naszej skóry. Dzięki temu zapewniają długotrwały efekt oraz uczucie komfortu i świeżości na co dzień.