Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna oraz dobrze zorganizowana. Powinniśmy się w niej swobodnie poruszać i mieć łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy. Na wierzchu nie powinno znajdować się zbyt wiele akcesoriów do gotowania oraz sprzętów kuchennych – pochowajmy je w szafkach, a zostawmy tylko te, których naprawdę potrzebujemy. Dzięki temu w czasie gotowania nie będziemy się denerwować, że brakuje nam miejsca. Na przechowywanie rzeczy warto wykorzystać także ściany – szyny, półki i listwy magnetyczne pozwolą nam stworzyć dodatkowe miejsce na kuchenne akcesoria.

Dobre życie to życie w zgodzie z naturą. Dbając o środowisko, dbamy także o siebie, co sprawia, że czujemy się lepiej na co dzień. Jest to szczególnie istotne w kuchni, w której codziennie zużywamy duże ilości wody oraz jedzenia. Zrównoważone podejście do kuchennych czynności pozwoli nam lepiej wykorzystywać te zasoby oraz oszczędzać zarówno je, jak i pieniądze.

Troska o środowisko to nic trudnego – z reguły wystarczy zmiana tak drobnych nawyków, jak na przykład sposób rozmrażania żywności. Zamiast wykorzystywać do tego bieżącą wodę, wystarczy wyjąć mrożonki dzień wcześniej i umieścić na tacy w lodówce. Natomiast zamrożoną zupę możemy rozmrozić, podgrzewając ją delikatnie w rondelku z pokrywką. W oszczędzaniu wody pomoże nam także nowoczesna technologia. Perlator to mały i tani wynalazek, który montuje się na wylewce kranu. Miesza on wodę z powietrzem, dzięki czemu zmniejsza jej zużycie o 30 proc. Pomimo że współcześnie jest on dołączany do większości jednouchwytnych baterii, to warto sprawdzić, czy tak jest także w przypadku naszego kranu.

Z kolei wykorzystywanie resztek jedzenia z poprzedniego dnia jest doskonałym sposobem na oszczędzanie pożywienia. Większość z nas wyrzuca nawet ¼ kupowanej żywności, z której mogłyby powstać pyszne potrawy. Wprowadzając do naszej kuchni ten nowy, drobny zwyczaj możemy zaangażować w niego całą rodzinę i przekonać się, że wykorzystywanie resztek jest naprawdę proste.

Im więcej gotujemy i interesujemy się tym, co tak naprawdę jemy, tym częściej chcemy wiedzieć, skąd pochodzą produkty, które trafiają do naszej lodówki. Z tego względu wielu z nas decyduje się na tworzenie w swoich mieszkaniach lub na balkonach choćby namiastki prawdziwego ogródka. Niewielkie, domowe uprawy są łatwe do utrzymania, a także sprawiają wiele przyjemności. Świeże zioła wykorzystane jako ozdoba, dodają potrawom uroczystego charakteru, a samodzielnie wyhodowany szczypiorek zmienia smak jajecznicy. To drobne przyjemności, które nadają smak codziennym czynnościom, a które każdy z nas może wprowadzić do swojego życia i do swojej kuchni.