Choć spotkać można się z tym produktem niemal codziennie, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym folia stretch tak naprawdę jest i do czego może służyć.

Folia stretch - co to jest?

Folia stretch to folia wielowarstwowa, która zwykle nawijana jest na tekturową rolkę. Ma bardzo szerokie zastosowanie - powszechnie stosuje się ją choćby do zabezpieczenia przesyłek. To właśnie w nią najczęściej owinięte są produkty, które odbiera się od kuriera. Co jednak ważne, stretch wykorzystywany jest nie tylko w czasie transportu, ale również w magazynach w celu zabezpieczenia przechowywanych w nich towarów. Po owinięciu różnego rodzaju produktów można być pewnym, że nie ulegną one ani zabrudzeniu, ani uszkodzeniu. Dużą zaletą tego rodzaju folii zabezpieczającej, jest fakt, iż wykazuje odporność na zmienne temperatury. To, co ją bowiem wyróżnia to znakomita termoizolacja. Warto jeszcze wiedzieć, że folię stretch podzielić można na kilka rodzajów. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem aplikacji. Mowa tu o typach maszynowym oraz ręcznym.

Jakie jest zastosowanie folii stretch?

Aby lepiej zrozumieć, co to jest folia stretch, warto dokładniej zapoznać się z jej zastosowaniem. Powszechnie wykorzystują ją firmy transportowe. Co ciekawe, przedsiębiorstwa te stosują folię stretch w różnych kolorach, podobnie dzieje się w przypadku magazynów. Ma to swoje praktyczne zastosowanie - przede wszystkim osoby postronne nie mają możliwości zobaczyć, co zostaje przewiezione. W przypadku magazynów stosowanie różnych kolorów folii znacznie ułatwia pracę, ponieważ pozwala na wygodne podzielenie różnych towarów na konkretne kategorie. Dzięki temu można utrzymać w magazynie większy porządek, co wpływa na sprawne wykonywanie obowiązków.

Folia stretch - do czego służy?

Jak wspomniano na początku, folia tego rodzaju bardzo często wykorzystywana jest również w gospodarstwach domowych. Świetnie sprawdza się do owijania półmisków z jedzeniem przed ich wstawieniem do lodówki. Takie rozwiązanie sprawia, że zapachy potraw nie mieszają się ze sobą. Jednak nie tylko w kuchni folia stretch znajduje sobie praktyczne zastosowanie. Często korzysta się z niej także podczas remontów, ponieważ idealnie nadaje się do zabezpieczenia mebli bądź innych przedmiotów np. przed malowaniem pomieszczenia. Korzystając z niej w taki sposób, można być pewnym, że sprzęt na pewno nie ulegnie zabrudzeniu. Wspomnieć trzeba jeszcze o wykorzystaniu folii stretch przy przeprowadzkach - stanowi ona skuteczny sposób zabezpieczenia wszelkich przedmiotów na czas transportu.

Jakie rodzaje folii stretch można wyróżnić?

Folię stretch ze względu na sposób aplikacji podzielić można na ręczną i maszynową. W przypadku pierwszego rodzaju jego grubość wynosi od 10 do 40 mikrometrów. Powszechnie wykorzystuje się go  do zabezpieczania i pakowania produktów lekkich oraz o zaokrąglonym kształcie. Za przykład mogą tu posłużyć plastikowe butelki. Z kolei rodzaj służący do pakowania mechanicznego wykorzystywany jest głównie w paletyzacji. Stosuje się go do zabezpieczania i pakowania produktów ciężkich. 

Jednak, aby folia stretch mogła spełnić swoje zadanie niezależnie od tego, czy jest to folia ręczna czy maszynowa, musi cechować się wysoką jakością. Dlatego tego typu produkty powinny pochodzić od sprawdzonego producenta. Warto także stawiać na takie firmy, które oferują ekologiczne rozwiązania. Przykładem takiego produktu może być folia greenstretch, która w dużej mierze składa się z materiału pochodzącego z recyklingu.

Folia stretch to dziś jeden z najpopularniejszych produktów służących do pakowania i zabezpieczania różnego rodzaju towarów. Dostępna jest w różnych kolorach oraz o różnej gramaturze. Pozwala to na jej dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Nie może zatem dziwić, że znajduje tak szerokie zastosowanie nie tylko w magazynach czy transporcie.