Podpowiadamy, ile czasu od zdarzenia będziemy mieć na zgłoszenie szkody, aby nie zaprzepaścić możliwości na uzyskanie odszkodowania.

Szkoda z OC

Jeżeli zostaliśmy poszkodowani w wypadku, to czasu na zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy będziemy mieli całkiem sporo. W zależności od rodzaju zdarzenia będą to 3 lub… 20 lat! W zdecydowanej większości przypadków, czyli kiedy mowa o zwykłej stłuczce lub kolizji, w którym ktoś nieumyślnie zawinił, będzie obowiązywał nas ten krótszy termin. Zdecydowanie się on wydłuża w momencie, kiedy wypadek wynikał z popełnionego przestępstwa. O takiej sytuacji możemy mówić, kiedy sprawca prowadził pod wpływem alkoholu lub całe zdarzenie było na tyle groźne, że spowodowało czyjąś śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu. Praktyka podpowiada jednak, że nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody do ostatniej chwili. Towarzystwo ubezpieczeniowe może odczytać takie zachowanie, jako celowe działanie mające doprowadzić do jeszcze większego pogłębienia szkód. A jeżeli międzyczasie naprawiliśmy już usterki z własnej kieszeni, to zdecydowanie trudniej będzie nam udowodnić ich rozmiar. W takich przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe niejednokrotnie wypłacają zaniżone odszkodowania, przez co możemy czuć się podwójnie poszkodowani. Z jednej strony stajemy się bowiem ofiarą wypadku spowodowanego przez czyjeś nieumyślne zachowanie. Z drugiej natomiast polityka ubezpieczycieli często nie pozwala im na wypłatę realnej sumy. Jeżeli potrzebujemy porady lub konsultacji odnośnie tego, na ile wysokość przyznanego nam świadczenia została zaniżona, to specjaliści firmy cewik służą darmową poradą.

Szkoda z AC

Polisa AC jest nieobowiązkowa, jednak warto rozważyć jej zakup ze względu na nieprzewidziane sytuacje na drodze. Wystarczy rozkojarzenie, chwila nieuwagi i mamy przepis na gotowy wypadek drogowy. I w tym właśnie przypadku bardzo przydaje się polisa AC, gdyż dzięki niej nie musimy pokrywać kosztów ewentualnej naprawy z własnej kieszeni. Oczywiście to, czy ubezpieczyciel zwróci nam koszty i w jakiej kwocie, jest całkowicie zależne od rodzaju umowy, na jaki się zdecydowaliśmy. Nie ma jednak z góry ustalonego, jednego przedziału czasowego, w którym musimy się zmieścić ze zgłoszeniem takiej szkody. Wszystko zależy bowiem od warunków umowy, którą podpisaliśmy i to właśnie tam powinniśmy zajrzeć, jeżeli sami nie mamy pewności. Co więcej, każde towarzystwo ubezpieczeniowe często zakłada obowiązek poinformowania o szkodzie w różnym czasie. W niektórych przypadkach będziemy mieli na to tydzień, w innych natomiast zaledwie dobę. Istnieją także ubezpieczyciele, którzy zaznaczają, że zgłoszenie im szkody musi nastąpić niezwłocznie, czyli powinniśmy ich poinformować jeszcze z miejsca wypadku, aby móc liczyć na uzyskanie odszkodowania.

Szkodę możesz zgłosić na różne sposoby

Na szczęście w dzisiejszych czasach szkodę możemy zgłosić do ubezpieczyciela na wiele różnych sposobów i każdy z nich będzie tak samo skuteczny. Prawdopodobnie najszybszą metodą na zgłaszanie wszelkich spraw ubezpieczycielom będzie internet. Informację o szkodzie możemy wysłać bezpośrednio na adres mailowy danego towarzystwa lub też znaleźć na ich witrynie formularz kontaktowy do wypełnienia. Nie zapomnijmy jednak o załączeniu niezbędnych dokumentów. Jeżeli zgłaszamy szkodę z OC sprawcy, wówczas niezbędne będą przede wszystkim dane osobowe uczestników zdarzenia, dowód rejestracyjny naszego pojazdu i co najważniejsze – notatka policyjna bądź oświadczenie sprawcy wypadku. Te wszystkie dokumenty możemy oczywiście także dostarczyć osobiście w najbliższej placówce ubezpieczyciela w naszym mieście. Jeżeli żadna z tych opcji nam nie odpowiada, wówczas możemy nadać takie dokumenty na adres ubezpieczyciela listownie lub kurierem. W tym przypadku warto jednak zachować potwierdzenie nadania w sytuacji gdyby poczta zawiodła, a nasza dokumentacja nie dotarła do ubezpieczyciela.