Ale czy zakup BTC jest dostępny również dla Ciebie?

Bitcoin i inne kryptowaluty już dawno wyszły poza ścisły świat fintech. Być może otrzymałeś propozycję zakupu tokenów NFT swojego ulubionego sportowca lub muzyka, a może w swojej aplikacji finansowej zauważyłeś nową metodę płatności walutami cyfrowymi. O co w tym wszystkim chodzi? Krótko i na temat.

Zakup Bitcoin na Binance

Przede wszystkim ustalmy najważniejszą sprawę. W Polsce każdy może całkowicie legalnie kupić Bitcoin i inne kryptowaluty. Ewentualny podatek płacisz dopiero przy sprzedaży swoich zasobów, ale i to nie stanowi większego problemu.

A gdzie można kupić waluty cyfrowe? Istnieje kilka takich miejsc. Najlepszym wyborem, zwłaszcza dla początkujących, są giełdy kryptowalutowe. Brzmi jak coś skomplikowanego, ale uwierz, że zakup BTC jest prosty niemal tak samo, jak zakup dowolnych produktów w sklepie internetowym.

W Polsce i w Europie najchętniej wybieraną przez użytkowników giełdą kryptowalut jest Binance. I to nie może dziwić. Binance ma ogromne doświadczenie, jest największą i najpopularniejszą giełdą walut cyfrowych na świecie. Ma niesamowicie szeroka ofertę, a przy tym każda dostępna kryptowaluta jest odpowiednio sprawdzona. Oferuje najlepsze kursy na rynku, a w porównaniu z konkurencją pobiera bardzo niskie prowizje. Do tego posiada interfejs w języku polskim oraz możliwość zakupu BTC i innych kryptowalut za PLN. Dzięki temu nawet początkujący użytkownicy nie będą mieli problemów z poruszaniem się po Binance, a pierwsza transakcja Bitcoina z pewnością będzie mniej stresująca.

Do zakupu Bitcoina warto wyposażyć się w portfel kryptowalutowy. Spokojnie, jego założenie jest darmowe i tak samo proste, jak zakup kryptowaluty na giełdzie. Będzie on służyć do przechowywania wszelkich Twoich zasobów cyfrowych.

Pamiętaj przy tym, że nie musisz kupować całego Bitcoina, ale już jego część. Na początku nawet lepiej jest dokonać transakcji za mniejsze kwoty, np. 100 zł, by poznać cały ten proces.

Oprócz Binance, godnymi uwagi i zaufania są również giełdy Kucoin, OKEx, Bybit czy FTX. Jednak dla mniej zaawansowanego użytkownika mogą być one trochę bardziej skomplikowane. W rankingu prostoty zakupu zdecydowanie przewodzi zatem Binance.

Bitcoin

NFT - sztuka zamknięta w tokenie

Coraz częściej możesz spotkać się także z pojęciem NFT. Co to takiego? NFT to tzw. tokeny niewymienne (Non-fungible token). To wciąż część świata blockchain i kryptowalut, ale NFT służą do czegoś innego niż płatności. Jeden zakupiony Bitcoin możesz wymienić na inny Bitcoin. NFT to token unikalny. Nie ma dwóch identycznych, nie da się ich wymienić.

Dzięki temu NFT mogą reprezentować prawdziwe przedmioty kolekcjonerskie lub występować jedynie w postaci cyfrowej. Np. coraz więcej artystów, piosenkarzy, zespołów, zawodników różnych dyscyplin (np. Kylian Mbappe) czy klubów sportowych (np. Atletico Madryt, Inter Mediolan czy Manchester City) oferuje cyfrowe przedmioty, w tym popularne karty kolekcjonerskie. Dokładnie takie, jakie występują w wersji fizycznej. Ale możliwości NFT są dużo większe. Niewymienialny token sam w sobie może być dziełem sztuki lub reprezentować np. prawdziwe obrazy. Od sztuki Pop-art po klasyki z największych muzeów świata, jak Luwr czy Ermitraż. Co więcej, Ty sam możesz zostać twórcą NFT i na tym zarabiać! NFT kupuje się na tzw. marketplace'ach, np. na Binance marketplace.

BTC to dopiero początek

Jak widzisz, świat kryptowalut zbliża się do Ciebie z każdym dniem coraz bardziej. Nie warto tego lekceważyć, gdyż blockchain to technologia, która już niedługo będzie występować w każdej dziedzinie życia. I ułatwi Ci je, jeśli tylko jej pozwolisz.