Trzeba jednak wiedzieć, że jest to nawierzchnia szczególnie narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wymaga odpowiedniej ochrony i konserwacji. Istotny jest również sposób czyszczenia posadzki betonowej. O czym zatem należy pamiętać?

Jakie są przyczyny zanieczyszczenia posadzek betonowych?

Jak wspomniano, posadzki betonowe są szczególnie narażone na zanieczyszczenie. Źródła tych zanieczyszczeń są różne. Na pewno jest to choćby piasek wnoszony na butach. Do tego dochodzi pył, brud i kurz. W przypadku posadzek parkingowych problemem są ślady opon pozostawiane przez samochody, różnego rodzaju wycieki oraz sól, która często zimą rozsypywana jest na nawierzchnię parkingu. Jak zatem widać, o zabrudzenie posadzki betonowej wcale nie jest trudno.

 

Aby zminimalizować ryzyko zabrudzenia posadzki betonowej, warto zastosować się do kilku zasad. Przede wszystkim przed wejściami do butynu ułożone powinny być dobrej jakości wycieraczki. Dzięki nim do wnętrza budynku przenosić będzie się znacznie mniej zabrudzeń na butach. Po drugie, pamiętać trzeba, że wszelkie powstałe zabrudzenia usuwać należy jak najszybciej. Im dłużej będzie się z tym zwlekać, tym będzie to trudniejsze. Po zastosowaniu chemicznych preparatów czyszczących posadzka betonowa zawsze musi być dokładnie umyta wodą. Dodać jeszcze warto, że po posadce betonowej nie powinno się ciągnąć żadnych ciężkich przedmiotów. To prosta droga do jej zarysowania.

Jak wyczyścić posadzkę betonową?

W przypadku codziennej pielęgnacji stosować się powinno specjalne urządzenia zamiatające, które wyposażone są miękkie pady. Betonowej posadzki absolutnie nie można czyścić twardymi szczotkami lub padami. W taki sposób można bowiem szybko zarysować posadzkę. Ważna zasada dotyczy jeszcze tego, że po umyciu posadzki należy zaczekać do jej całkowitego wyschnięcia, zanim zacznie się ją znów eksploatować. Wiedzieć trzeba również, że do czyszczenia posadzki betonowej stosować należy jedynie łagodne preparaty specjalnie przeznaczone do czyszczenia tego typu nawierzchni. Równie ważne jest polerowanie posadzki betonowej. W tym celu również stosować należy detergenty specjalnie do tego przeznaczone.

Czyszczenie posadzki betonowej - jakie środki czyszczące stosować?

Na rynku dostępne są oczywiście różne środki czyszczące przeznaczone do posadzek betonowych. Ich wybór nie powinien być jednak przypadkowy. Przy wyborze konkretnych preparatów, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych elementów. Przede wszystkim warto sięgać po taki środki, które zawierają w swoim składzie krzemian. Z drugiej strony pamiętać trzeba, aby absolutnie unikać środków działających korozyjnie na matrycę ceramiczną. Takie preparaty mogą bowiem, szybko uszkodzić posadzę betonową. Odpowiadając na pytanie, jak pielęgnować posadzkę betonową, dodać jeszcze trzeba, że nie zaleca się stosowania różnego rodzaju rozpuszczalników. Mowa tu przede wszystkim o takich substancjach jak toluen, aceton, ksylen czy trichloroetylen. Dotyczy to także rozpuszczalników organicznych oraz środków na bazie alkoholu. Wszystkie tego typu preparaty doprowadzają do uszkodzenia wiązań cementowych w betonie.

Jak wspomniano na początku, posadzka betonowa narażona jest na zabrudzenia w sposób szczególny. Ważne jest zatem, aby ją właściwie eksploatować. Nie można przy tym zapomnieć o jej pielęgnacji i konserwacji. Na szczęście wszelkie zabrudzenia z posadzek betonowych można skutecznie usunąć. Ważne jest przy tym, aby stosować odpowiednio dobrane preparaty czyszczące oraz aby robić to w sposób prawidłowy. Jeśli o posadzkę z betonu dbać będzie się właściwie, to można być pewnym, że będzie ona służyć przez długie lata niezależnie od tego, gdzie znajduje ona swoje zastosowanie. Powyższe wskazówki na pewno będą pomocne. Warto zatem się do nich stosować i zadbać profesjonalnie o posadzę betonową. Więcej informacji na stronie regeneracja-posadzek.pl