Każdy z elementów zestawu stereo czy kina domowego wywiera wpływ na jakość dźwięku. O szczegółach przeczytasz poniżej.

Głośniki – od tego się zaczyna?

Osobom na co dzień niezwiązanym z zagadnieniami akustycznymi zapewne wydaje się, że głośniki mają największe znaczenie dla jakości dźwięku. I słusznie! Być może taka opinia ugruntowała się dlatego, że to właśnie głośniki są najbardziej widocznym elementem każdego zestawu. Ich funkcją jest zamiana sygnału płynącego ze wzmacniacza w fale akustyczne, czyli w dźwięk. System kina domowego lub system stereo to sieć naczyń połączonych i jeśli jedno z nich działa na średnim poziomie, możemy zapomnieć o idealnym rezultacie. Głośniki, jako ostatni, wyjściowy element systemu, pełnią bardzo istotną rolę: ważne, by były w stanie zamienić w dźwięk każdy sygnał podawany im przez wzmacniacz – wtedy będziemy w stanie wychwycić najmniejsze niuanse ścieżki dźwiękowej. W zestawach stereo mamy standardowo dwie kolumny głośnikowe, w systemach kina domowego będzie ich pięć (system 5.1: dwie przednie kolumny, jeden głośnik centralny, dwie boczne kolumny oraz subwoofer), siedem (system 7.1) a nawet jedenaście (11.2) i więcej. Subwoofer to głośnik odbierający najniższe częstotliwości (basy). Tu przeczytasz, jaki subwoofer wybrać. Druga cyfra w oznaczeniach 5.1, 7.1 czy 11.2 wskazuje na liczbę subwooferów w zestawie.

Nie masz miejsca na wiele głośników?

Jeśli pomieszczenie, w którym chciałbyś zainstalować zestaw kina domowego, jest niewielkie, albo chciałbyś uniknąć rozprowadzania kabli po całym pokoju, warto zastanowić się nad zakupem soundbaru. Jest to stosunkowo nieduży, podłużny panel, wyposażony w kilka lub kilkanaście głośników, który niejako ma zastąpić zestaw kina domowego. Soundbar podłącza się tylko jednym kablem do telewizora. Niezależny subwoofer można połączyć z soundbarem np. bezprzewodowo. Bezprzewodowo najnowsze modele połączą się także z telefonem czy tabletem. Zastosowanie soundbaru będzie oczywiście pewnym kompromisem pomiędzy jakością dźwięku, a funkcjonalnością (tylko jeden panel zamiast pięciu niezależnych głośników).

Wzmacniacz, źródło dźwięku i kable

Nie można także zapomnieć o tym, że głośnik jest tylko (i aż) przetwornikiem energii elektrycznej w falę akustyczną. Skądś tą energię musi jednak otrzymać. Tę energię głośnikom podaje wzmacniacz (w systemie stereo) albo amplituner (w zestawach kina domowego). Jeśli dobierzemy kolumny o wzmacniaczopodobnych zakresach, będziemy w stanie usłyszeć nawet najmniejsze szczegóły zapisane na ścieżce dźwiękowej.

Schodząc kolejne piętro niżej w hierarchii elementów systemu odpowiedzialnych za jakość dźwięku, docieramy do źródeł dźwięku: wzmacniacz musi być połączony ze źródłem dźwięku. Takim źródłem będzie albo odtwarzacz CD, DVD, blu-ray, wpięty do portu USB nośnik albo streaming przesyłany przez złącze internetowe, wi-fi czy bluetooth. Co ciekawe, współczesne rozwiązania sprawiają, że dźwięk generowany ze źródeł bezprzewodowych wcale nie traci na jakości w porównaniu do źródeł tradycyjnych.

I tak docieramy do ostatniego elementu każdego systemu dźwiękowego: kable i przewody. Czym byłby nawet najlepszy system bez sieci kabli, które go połączą? Kable również mają znaczenie dla jakości dźwięku – dobrze, by były wykonane z wysokiej jakości przewodników. Szacuje się, że jakość i stan okablowania wpływa w ok. 10% na jakość dźwięku.