Bogata oferta na sklepowych półkach może przytłoczyć nawet najbardziej zdecydowane osoby. Zastanówmy się zatem, jak wybrać odpowiednią karmę dla psa.

Gdzie szukać informacji?

Weterynarze, trenerzy i hodowcy nie do końca zgadzają się co do tego, czego potrzebują psy. Eksperci podają różne kryteria, jednak ostatecznie to właściciel podejmuje decyzję, co dla jego ulubieńca będzie najlepsze. Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, bo potrzeby psa mogą zależeć od jego rasy, masy ciała, wieku i stanu zdrowia. Istnieją jednak podstawowe wskazówki, którymi warto się kierować przy wyborze karmy dla swojego czworonożnego przyjaciela.

Internet jest oczywiście kopalnią wiedzy na temat zdrowego żywienia psów i zawsze warto z tych informacji korzystać, pamiętając, że jedne strony internetowe mogą być bardziej rzetelne od innych. Najbezpieczniejszym wyborem pozostaje rozmowa z weterynarzem, który poznawszy potrzeby twojego pupila, dobierze najodpowiedniejsze dla niego pożywienie. Zawsze należy przeanalizować indywidualne wymagania organizmu psa, by wybrana karma służyła mu jak najlepiej i spełniała jego potrzeby. 

Rodzaje karm dla psa

W zależności od sposobów produkcji pożywienia i jego zawartości istnieją różne rodzaje karm. Najczęściej w sklepach spotykamy się z karmami suchymi oraz mokrymi. Te pierwsze w wersji dla dorosłych psów zawierają zwykle od 18% białka, od 5% tłuszczu oraz nie więcej niż 12% wilgoci. Wśród suchych karm najpopularniejsza jest karma ekstrudowana, czyli przetwarzana za pomocą ciepła oraz wysokiego ciśnienia. Sucha karma może być po otwarciu przechowywana dość długo – zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają psuciu się.

Mokra karma dla psa zawiera wysoki odsetek wilgoci, jest też smaczniejsza z punktu widzenia pupila. Przy produkcji mokrej karmy nie używa się konserwantów, ponieważ przed degradacją chemiczną chroni ją proces sterylizacji oraz hermetyczne zamknięcie. Z tego samego powodu w mokrej karmie nie znajdziemy też przeciwutleniaczy. Tej rodzaj pożywienia jest droższy, a niewykorzystaną karmę w otwartym opakowaniu należy przechowywać w lodówce – jednak jak najkrócej, musi bowiem zostać zużyta w ciągu 24 godzin od otwarcia, a w niektórych przypadkach w ciągu 48 godzin.

Alergie u psów

Wybierając karmę, należy wziąć też pod uwagę alergie swojego pupila. Uczulenie na niektóre składniki, którego wynikiem jest swędząca skóra, to dość powszechne zjawisko wśród zwierząt domowych. Najczęściej alergie wywołuje drób, wołowina, jagnięcina, kukurydza, soja, pszenica, jajka i nabiał. Psi układ odpornościowy reaguje na te składniki w taki sam sposób niezależnie od tego, czy zostaną spożyte surowe, czy będą ugotowane. Przy problemach skórnych warto pamiętać o wybieraniu karmy, która nie zawiera powyższych składników, a także jest pełna witamin i uzupełniona kwasami tłuszczowymi.

Kluczowe jest zatem dokładnie analizowanie etykiet na opakowaniach karm dla psów pod kątem indywidualnych potrzeb swojego ulubieńca. Firmy produkujące karmy dla psów mają w swoim asortymencie przeróżne propozycje, spełniające różnorodne potrzeby czworonogów. Warto skonsultować się z weterynarzem i uważnie czytać skład pokarmów, które kupujemy. Zapraszamy również do zapoznania się z poradnikiem "O czym należy pamiętać podczas wyboru karmy dla psa?"