Często słyszy się o oszustwach czy ryzyku związanym z inwestycjami w kryptowaluty. Dlatego też bywają kojarzone stereotypowo negatywnie jako narzędzie fraudów powodujących utraty pieniędzy. Czy takie postrzeganie jest słuszne? Czy technologia blockchain i oparte o nią kryptowaluty są innowacyjną technologią przyszłości, którą każdy powinien znać i rozumieć?

Czym są kryptowaluty i technologia blockchain?

Na początek warto przypomnieć czym właściwie cechuje się ta technologia i jak działa. Kryptowaluty można najkrócej zdefiniować w ten sposób, że są to szyfrowane, anonimowe waluty elektroniczne przetwarzane w oparciu o łańcuch bloków czyli blockchain. Przetwarzanie większości walut cyfrowych odbywa się poprzez zdecentralizowane, rozproszone po całym świecie komputery, procesory lub karty graficzne użytkowników danej sieci. Często nazywają się one koparkami ponieważ jednocześnie odpowiadają za wydobywanie danej waluty. Pozostałe elementy są podobne do klasycznej bankowości elektronicznej czyli posiadamy własny adres tzw. portfel, z i na który możemy przelewać swoje kryptowaluty. Czas realizacji przelewu zależny jest od tego jak wydajne jest przetwarzanie sieci oraz ilości potwierdzeń. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut. Czyli przekazywanie kryptowalut odbywa się znacznie szybciej niż klasycznych przelewów bankowych, które realizowane są tylko w konkretnych godzinach w dni robocze!

Dlaczego kryptowaluty kojarzone są z przestępstwami?

O kryptowalutach zaczęło być głośno w 2017 roku gdy spora część projektów zyskiwała na wartości. Na bazie dużego zainteresowania pojawiały się coraz to nowe projekty. Sama technologia oparta jest o tzw rozwiązanie opensource więc tak naprawdę aby stworzyć kryptowalutę potrzebny jest dobry programista lub kilku. W mgnieniu oka projektów pojawiło się ponad 2000. Każdy projekt promowany był swoim innowacyjnym podejściem oraz wizją wdrożeń na wiele możliwych sposobów. Można było trafić na projekty dedykowane dla poszczególnych branż czy takie, które chciały redefiniować przetwarzanie danych i sam internet! Chwalono się nawiązywaniem współpracy z dużymi firmami lub innowacyjnymi zastosowaniami. Spowodowało to olbrzymią podaż oraz rozproszenie kapitału inwestorów. Doprowadziło to do drastycznych spadków cen poszczególnych projektów w dość krótkim czasie. W dodatku okazało się, że wiele z projektów przestało iść w stronę definiowaną na początku w tzw. whitepaper czyli strategii rozwoju. Niektóre okazywały się zwykłymi oszustwami i wyłudzeniami pieniędzy od inwestorów jak znany w Polsce przypadek kryptowaluty DasCoin. Inne umierały śmiercią naturalną albo zostawały przejęte przez inne zespoły programistów jak np. GameCredits. Ten projekt był bardzo popularny w Polsce jednak okazało się, że osoby zarządzające nie były zainteresowane rozwojem tego projektu i kierowały nim w katastrofalny sposób. Przykłady w Polsce i na świecie można by było mnożyć. Podobnie było w przypadku gdy upadłość ogłosiła polska giełda kryptowalut Bitmarket.pl a klienci zostali odcięci od środków na niej zgromadzonych. W momencie gdy stało się jasne, że kryptowaluty często są wykorzystywane w ten sposób, najwięksi dostawcy reklam w Internecie jak Google i Facebook zabroniły reklamowania się kolejnym projektom i giełdom. Niestety jeszcze innym problemem są ataki hakerskie, których ofiarą mogą paść nawet najlepsze giełdy kryptowalut. Hakerzy mają bardzo różne sposoby na ominięcie zabezpieczeń o czym wielokrotnie przekonywali się klienci różnych platform.

Dlaczego świat przestępczy korzysta z kryptowalut jako środka płatniczego?

Odpowiedź jest dość prosta! Kryptowaluty cechuje pełna anonimowość zawieranych transakcji. Dlatego tak często w tzw. Darknecie transakcje opłacane są Bitcoinem lub poprzez inne kryptowaluty. Dodatkowo w przypadku Scamów czyli oszustw, o których pisaliśmy wcześniej, łatwo jest wyprowadzić i upłynnić w taki sposób aby organy ścigania nie były w stanie ich namierzyć. To wszystko sprawiło, że stały się idealnym sposobem do przekazywania wartości w świecie przestępczym.

Czy kryptowaluty to technologia przyszłości, którą każdy powinien znać i z niej korzystać?

Wiele argumentów przemawia za tym rozwiązaniem jako sposobie przechowywania wartości. W erze pandemicznego dodruku klasycznego pieniądza oraz kreacji wirtualnych walut bez pokrycia, szyfrowane waluty elektroniczne stają się jedyną alternatywą dla klasycznego pieniądza. W odróżnieniu od niego, w ostatnich tygodniach i miesiącach, większość kryptowalut, zyskuje na wartości i przeżywa swoisty renesans. Czy ich wartość nadal będzie rosła? Całkiem możliwe, że tak. Bitcoin, który przebił właśnie historyczne maksima, może pociągnąć za sobą wzrost wycen i kapitalizacji także innych altcoinów. W momencie pisania tego artykułu, kupno Bitcoin (BTC) czyli pierwszej i najbardziej znanej kryptowaluty możliwe jest za okrągłą kwotę 100 000 zł. Ta wartość wydaje się być astronomiczna jednak to stosunek podaży i popytu reguluje wartość danych aktywów więc widocznie inwestorzy spekulują, że jego cena może nadal rosnąć. Warto pamietać, że Bitcoin powstał po ostatnim kryzysie finansowym i miał dać nam wszystkim alternatywę w stosunku do klasycznego, zadłużonego i wartego coraz mniej pieniądza takiego jak dolar, euro czy złotówka. Sama technologia kryptowalut jest obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych oraz ciekawych na kolejne lata. Dlatego każdy z was powinien już dziś zacząć interesować się tą tematyką gdyż prawdopodobnie zostanie ona z nami na wiele lat!

Podsumowanie

Jeśli zastanawiacie się czy kryptowaluty mają przed sobą świetlaną przyszłość to w naszej opinii raczej tak. Technologia blockchain oraz sama idea kryptowalut jest bardzo ciekawa, innowacyjna i daje coraz większe możliwości wykorzystania w praktyce. Wiele projektów rozwija się w ciekawych kierunkach i dąży w stronę udostępniania wygodnych i szybkich płatności niezależnych od klasycznych banków. Wiele najciekawszych i najstarszych kryptowalut powoli lub dynamicznie zyskuje na wartości przez co stają się także ciekawym walorem inwestycyjnym. Te inwestycje nadal jednak obarczone są dużym ryzykiem i dlatego ostrzegamy was przed tym gdyż ryzykujecie utratę całości lub części zainwestowanych środków. Świat kryptowalut jest niezwykle interesujący ale nadal lubiany przez świat przestępczy dlatego obarczony jest tak dużym ryzykiem.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem gielda-kryptowaluty.pl. Jeśli szukacie innych ciekawych artykułów o tematyce kryptowalut oraz technologii blockchain na pewno znajdziecie ich wiele na tej stronie.