Fotowoltaika w firmie – jakie korzyści może przynieść?

W obliczu rosnących kosztów energii, wielu przedsiębiorców szuka nowych rozwiązań, które pomogą im ograniczyć firmowe wydatki. Od kilku lat w Polsce rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Według danych z raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”, tempo wzrostu na rynku w 2021 roku wyniosło aż 105%.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na fotowoltaikę?

  • Instalacja wpływa na obniżenie kosztów energii elektrycznej;
  • firma zyskuje miano ekologicznej i przyjaznej środowisku;
  • możliwość sprzedaży nadwyżek energii do sieci;
  • proste użytkowanie – bez konieczności obsługi i częstych konserwacji;
  • długa żywotność instalacji;
  • możliwość amortyzacji kosztów inwestycyjnych.

Fotowoltaika w leasingu – czy to możliwe?

Jedną z metod finansowania instalacji jest leasing fotowoltaiki. Choć kojarzy się on przede wszystkim z zakupem np. samochodu, może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. 

Sam leasing działa na zasadzie miesięcznych opłat. Decydując się na zakup instalacji, spłacasz ją za pomocą rat. Forma spłaty będzie zależeć także od wybranego typu leasingu:

  • w leasingu operacyjnym opłatę wstępną i raty wlicza się w koszty. Przedmiot możesz wykupić za ustaloną kwotę na koniec umowy;
  • w leasingu finansowym – raty rozbite są na część kapitałową i odsetkową. VAT opłacasz na początku transakcji, a odsetki wliczasz w koszty uzyskania przychodu.

Dlaczego leasing na fotowoltaikę jest warty uwagi? Przede wszystkim nie ponosisz jednorazowego kosztu przedsięwzięcia – całą kwotę rozkładasz w czasie. Nie musisz także angażować wysokiej kwoty środków własnych – w przypadku oferty mLeasing wystarczy 10% wpłaty własnej.  

Pożyczka na fotowoltaikę – czy warto?

Fotowoltaikę można sfinansować także w ramach oferty pożyczki leasingowej. To rozwiązanie działające na tej samej zasadzie co kredyt – w tym przypadku jednak proces wnioskowania i oczekiwania na pieniądze będzie krótszy.

Wybór pożyczki może obniżyć zdolność kredytową firmy, jednak koszty miesięczne będą niższe, niż w przypadku leasingu. W przypadku istnieje także możliwość sfinansowania całości instalacji – łącznie z elementami konstrukcyjnymi.

Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”