„Letnie koncerty w Altanie” to coniedzielna okazja do posłuchania muzyki poważnej i rozrywkowej na świeżym powietrzu w Parku Źródliska, położonym w obrębie ulic Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Piłsudskiego w Łodzi. Inicjatywa ma na celu przywrócenie tradycji koncertowania w zabytkowej altanie parkowej, w której pod koniec XIX wieku występowała orkiestra działająca przy fabrykach Scheiblera. Dzisiaj na jej deskach grają pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Dla mieszkańców letnie koncerty są możliwością bezpłatnego obcowania z kulturą, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród najstarszych. Już w zeszłym roku stanowili oni najliczniejszą widownię, przychodząc nawet dwie godziny przed rozpoczęciem koncertu, aby zając miejsce na parkowej ławce. Tych jednak nie było wystarczająco dużo – większość starszych osób nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu na siedząco. Seniorzy, aby nie narażać swojego zdrowia, często rezygnowali z możliwości posłuchania muzyki na żywo.

Fundacja 2035 i Stowarzyszenie Hipokamp, działające na rzecz łodzian 60+, zorganizowały akcję pod hasłem „Krzesło dla seniora”. Na apel organizacji odpowiedziała IKEA Łódź, która podarowała na rzecz „Letnich koncertów w Altanie” 100 składanych krzeseł. Dzięki nim najstarsi melomani mogą bez wysiłku uczestniczyć w popularnym niedzielnym wydarzeniu.

Na „Letnie koncerty w Altanie”, odbywające się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 17.00 w Parku Źródliska, zaprasza Zielona Łódź i IKEA Łódź.